PiS zamierza dyskutować na temat sytuacji w polskim rolnictwie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Piotr Grabski PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-08-2018,15:05 Aktualizacja: 13-08-2018,15:08
A A A

Sytuacja w rolnictwie będzie głównym tematem ogólnopolskiej konwencji Prawa i Sprawiedliwości, która odbędzie się w niedzielę w Sandomierzu.

Spotkanie będzie inauguracją naszej kampanii wyborczej - zapowiedział szef świętokrzyskich struktur partii, poseł Krzysztof Lipiec.

Lipiec w poniedziałek na konferencji prasowej w Kielcach poinformował, że w niedzielnej konwencji udział wezmą m.in. premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, którzy przedstawią szczegóły Planu dla Wsi.

afrykański pomór świń, PZŁ, ASF, Jan Krzysztof Ardanowski, odstrzał dzików

Minister: ci rolnicy powinni całkowicie zrezygnować z hodowli świń

Rolnicy, którzy nie mogą zabezpieczyć swoich gospodarstw przed ASF, lepiej żeby zrezygnowali z hodowli świń - powiedział we wtorek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jego zdaniem należy rozważyć utworzenie alternatywnego wobec PZŁ...

- To dla nasz szczególny zaszczyt i wyróżnienie - podkreślił polityk PiS. Lipiec zaznaczył, że nowy Plan dla wsi zakłada wsparcie dla rolników, na którym - jego zdaniem - skorzystają także mieszkańcy większych miejscowości.

- Dzisiaj, polscy rolnicy, którzy produkują dobrą, zdrową żywność, są najsłabszym ogniwem w łańcuchu dostaw żywności od pola, aż po konsumencki stół. Rzecz sprowadza się do tego, żeby rolnicy mieli godziwą płacę za to, co wyprodukują na polskiej ziemi, a mieszkańcy miast, którzy są beneficjentami ich ciężkiej pracy, płacili za te produkty jak najniższe ceny - mówił Lipiec.

Jak dodał, obecnie największym beneficjentem "tego, co się dzieje na polskiej wsi, a więc tego, co rolnicy wyprodukują na swojej ziemi", są pośrednicy. - My ten stan rzeczy chcemy zmienić, dlatego też został ogłoszony Plan dla Wsi - powiedział polityk PiS.

susza, straty w uprawach, susza 2018, PSL, rolnictwo

PSL: straty związane z tegoroczną suszą to nawet 2,5 mld zł

Polskie Stronnictwo Ludowe domaga się jak najszybszej pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku suszy i ASF - mówił w czwartek szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Według jego szacunków przeprowadzonych we wszystkich...
Lipiec odniósł się także do ostatniego sondażu IBRIS, z którego wynika, że w woj. świętokrzyskim jego partia może liczyć na 42 proc. głosów.

- To z całą pewnością świadczy o tym, że PiS w woj. świętokrzyskim jest wiarygodnym środowiskiem politycznym. Dotrzymujemy naszych obietnic, staramy się być bardzo aktywnymi i być blisko naszych wyborców, co przełożyło się na to poparcie - powiedział szef partii w regionie.

Członek sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł PiS Marek Kwitek przekonywał, że rządowy program dot. wsparcia dla wsi jest bardzo dobrze przyjmowany wśród rolników i sadowników.

- Musimy mieć świadomość, że ten i ubiegły rok pokazały, iż konieczna jest jednak ingerencja i pomoc państwa dla rolników w sytuacjach bardzo trudnych. Nie może być tak, że niewidzialna ręka rynku tylko ma regulować kwestie związane z popytem i podażą na tym rynku. Jest potrzebna opieka i pomoc państwa, czego przykładem może być tegoroczna susza - powiedział Kwitek.

Konwencja rozpocznie się w niedzielę o godz. 13 na sandomierskim rynku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj