PiS apeluje do marszałka Senatu. Specustawa ASF nie może czekać

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mateusz Roszak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-12-2019,14:20 Aktualizacja: 19-12-2019,14:32
A A A

O pilne zajęcie się i jak najszybsze przeprocedowanie projektu ustawy dotyczącego zwalczania ASF, zaapelowali w czwartek do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, szefowie sejmowej komisji rolnictwa.

We wtorek posłowie PiS wnieśli projekt ustawy w trybie pilnym dotyczący zwalczania ASF. W środę natomiast projekt został przyjęty przez komisję ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa oraz komisję rolnictwa i rozwoju wsi.

ustawa dotycząca zwalczania ASF, odstrzal dzików, prawo łowieckie, sejm

Ustawa dotycząca zwalczania ASF jest już w Sejmie

Zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, strażaków, pograniczników i żołnierzy, powoływanie Łowczego Krajowego przez ministra środowiska - to niektóre propozycje projektu ustawy...

Przewiduje m.in. zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, strażaków, pograniczników i żołnierzy, powoływanie Łowczego Krajowego przez ministra środowiska.

Ryszard Telus, szef sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi podkreślił, że w wyniku ASF pustoszeje hodowla trzody chlewnej, stąd - jak dodał - PiS chce przeprocedować projekt w trybie pilnym. Zaznaczył, że ASF jest niebezpieczny dla rolników, hodowli, budżetu państwa, gospodarki oraz samych dzików.

- Tutaj mój apel i prośba do marszałka Senatu, aby również potraktował tę sprawę jako pilną, ważną dla Polski, dla gospodarki, rolnika, hodowli i jak najszybciej przeprocedować tę ustawę w Senacie, bo rolnicy i myśliwi na tę ustawę czekają - mówił.

Ryszard Bartosik, wiceszef komisji również podkreślił, że projekt kompleksowo ma rozwiązać problem ASF. Jego zdaniem, to odpowiedź także na postulaty opozycji. - Chcemy działać szybko, w sposób kompleksowy i skutecznie - zapewniał.
 

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj