"Piątka" dzieli polityków. PSL wyjdzie z senackiej koalicji?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Piotr Śmiłowicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-10-2020,14:35 Aktualizacja: 01-10-2020,14:41
A A A

Dla PSL nowela ustawy o ochronie zwierząt w obecnym kształcie jest nie do przyjęcia - podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz, lider stronnictwa po spotkaniu w Senacie poświęconym noweli. Dla nas to sprawa kluczowa; to ustawa niezwykłej wagi - dodał.

Nowela ustawy o ochronie zwierząt przewiduje m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych. U Tomasza Grodzkiego, marszałka Senatu odbyło się spotkanie liderów większości - KO, Lewicy i PSL, poświęcone dokumentowi.

Grzegorz Puda, ministerstwo rolnictwa i leśnictwa, rząd PiS

PSL: rząd pokazał polskim rolnikom i polskiej wsi gest Lichockiej

W wyniku rekonstrukcji powstał rząd osobliwości - komentowali w środę zmiany w rządzie politycy PSL-Kukiz15 Piotr Zgorzelski i Jarosław Sachajko. Ich zdaniem na ministra nie nadaje się zarówno Przemysław Czarnek, jak i Grzegorz Puda. Premier...

Brali w nim udział m.in. posłowie Borys Budka i Marcin Kierwiński oraz senator Marcin Bosacki z KO, posłowie Władysław Kosiniak-Kamysz i Piotr Zgorzelski oraz senator Michał Kamiński z PSL, posłowie Włodzimierz Czarzasty i Krzysztof Gawkowski oraz senator Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy, a także Krzysztof Kwiatkowski z klubu senatorów niezależnych.

- Dobrze, że marszałek Grodzki prowadzi proces legislacyjny w zupełnie inny sposób, niż to było w Sejmie - powiedział po spotkaniu Kosiniak-Kamysz. Jak podkreślił, dla PSL nowela w tym kształcie jest nie do przyjęcia z kilku powodów.

- Po pierwsze jest naruszeniem zasad dobrej legislacji, nie powinna wejść nigdy w życie, nie ma notyfikacji europejskiej, jest niezgodna z konstytucją, narusza wolność gospodarczą i stabilność prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce - podkreślił.

Według prezesa PSL jest niedopuszczalne, żeby mówić komuś z dnia na dzień, że nie może prowadzić działalności gospodarczej. Jak dodał, nowela w finale doprowadzi do likwidacji polskiego rolnictwa. Spowoduje też radykalny wzrost cen i tak horrendalnie drogiej żywności.

Grzegorz Puda, ministerstwo rolnictwa i leśnictwa, rząd PiS

Grzegorz Puda będzie nowym ministrem rolnictwa i leśnictwa

Grzegorz Puda zostanie nowym ministrem rolnictwa i leśnictwa - powiedział w środę podczas briefingu premier Mateusz Morawiecki. Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda, z wykształcenia zootechnik, był sprawozdawcą projektu...

Kosiniak-Kamysz przyznał, że podczas senackiego spotkania zwracał uwagę politykom KO i Lewicy, że ich postawa wobec tej ustawy w Sejmie była błędem.

- Zgoda na procedowanie w ciągu 24 godzin i wpisanie się w bycie maszynką do głosowania oraz do "zmielenia" polskiego rolnictwa i polskich przedsiębiorców jest nie tylko niezgodne ze standardami polskimi, ale i europejskimi - podkreślił.

Lider ludowców przyznał, że są senatorowie i w KO, i w PiS, którzy mają inne zdanie niż większość ich kolegów z klubu poselskiego i rozważają inne głosowania w sprawie noweli ustawy o ochronie zwierząt.

Pytany, czy podtrzymuje opinię Piotra Zgorzelskiego, wicemarszałka Sejmu, że brak poparcia dla poprawek PSL w Senacie oznacza koniec koalicji szef PSL powiedział: - My stawiamy sprawę bardzo jasno. Dla nas to sprawa kluczowa z punktu widzenia sposobu przyjmowania, jak też merytorycznie jest to ustawa niezwykłej wagi. Te dobitne słowa pana marszałka mają służyć temu, żeby wszyscy byli w stanie to zrozumieć. Tak, to jest sprawa bardzo poważna - podkreślił.

Marszałek Grodzki ocenił spotkanie jako "niezwykle merytoryczne i konstruktywne". - To było bardzo pożyteczne spotkanie wszystkich liderów demokratycznej opozycji w Sejmie i demokratycznej większości w Senacie. Działamy tak jak zwykle, staramy się, by trudne i kontrowersyjne ustawy, pełne zapisów od Annasza do Kajfasza opracować jak najstaranniej, by finalny efekt był w miarę najlepszy dla państwa - ocenił.

Nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt zajmują się obecnie komisje. Senat zajmie się nowelą 13 października.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu