Pełnomocnik rządu zajmie się kształtowaniem ustroju rolnego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-02-2022,8:05 Aktualizacja: 09-02-2022,8:09
A A A

Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa został pełnomocnikiem rządu do spraw kształtowania ustroju rolnego. Do jego zadań będzie należała m.in. analiza przepisów w sprawie obrotu nieruchomościami rolnymi i scalania gruntów.

"W związku z objęciem mandatu Posła na Sejm RP przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafała Romanowskiego premier Mateusz Morawiecki wręczył dziś Rafałowi Romanowskiemu akt powołania na Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi" - napisano w komunikacie resortu rolnictwa.

Michał Kołodziejczak, agrounia, protesty rolników, Henryk Kowalczyk, Mateusz Morawiecki

Rolnicy znów będą protestować. Chcą spotkania z premierem

W środę w prawie 50 miejscach w kraju rolnicy wyjadą na drogi - powiedział Michał Kołodziejczak, lider AGROunii. Dodał, że domaga się spotkania z premierem. Zdaniem szefa organizacji, rolnicy zmuszeni są do wyjścia na drogi, bo rząd "nie radzi...

Podpisane i opublikowane w ubiegłym tygodniu rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia pełnomocnika rządu do spraw kształtowania ustroju rolnego zakłada, że funkcję tę pełni wiceminister w randze sekretarza stanu.

Ustanowienie pełnomocnika jest inicjatywą resortu rolnictwa. W ocenie ministerstwa, istnieje potrzeba opracowania i wprowadzenia odpowiednich zmian w regulacjach prawnych w zakresie kształtowania ustroju rolnego. Dotyczy to głównie obrotu nieruchomościami rolnymi, kształtowania struktury agrarnej, scalania i wymiany gruntów oraz nadzoru nad mieniem Skarbu Państwa wykorzystywanym w rolnictwie.

Koordynacją tych zadań i ewentualnym zainicjowaniem prac związanych z przygotowaniem projektów aktów prawnych, które zmieniłyby przepisy, zajmie się pełnomocnik rządu do spraw kształtowania ustroju rolnego.

Do jego zadań będzie także należała identyfikacja problemów związanych z dzierżawą gruntów rolnych, monitorowanie podejmowanych działań związanych z obrotem nieruchomościami rolnymi czy podejmowanie działań mających na celu optymalizację wykorzystania dostępnych gruntów rolnych do produkcji rolnej.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement