Oszukiwali na handlu olejami roślinnymi. Wielka akcja CBA

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-02-2021,10:00 Aktualizacja: 18-02-2021,10:03
A A A

Bydgoska delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu rozbili międzynarodową grupę przestępczą, która miała się zajmować oszustwami podatkowymi w handlu olejami roślinnymi. Zatrzymano 12 osób.

W akcji brało udział ponad 150 funkcjonariuszy CBA; 11 osób zostało zatrzymanych w Polsce, a jedna ma podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania w Niemczech - podał wydział komunikacji społecznej Biura.

mleczarnia w Gostniu, oszustwa przy skupie mleka, Andrzej Borowiak

Kolejni rolnicy wśród zatrzymanych w sprawie oszustw

Kolejnych 11 osób usłyszało zarzuty w związku z oszustwami przy skupie mleka w wielkopolskim Gostyniu - poinformowała policja. W 2019 roku zatrzymano pierwsze osoby, m.in. rolników i kierowców cystern, którzy działali na...

CBA przeszukało 45 miejsc w kraju - w województwach kujawsko-pomorskim, podkarpackim, wielkopolskim, śląskim i mazowieckim oraz w Berlinie.

W miejscach pobytu zatrzymanych oraz siedzibach firm powiązanych z fikcyjnym obrotem olejami roślinnymi poszukiwano dowodów przestępstw grupy.

Według śledczych straty Skarbu Państwa w wyniku działania grupy oszacowano dotychczas na niemal 80 mln zł. Zablokowano wypłaty w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej z Polskiego Funduszu Rozwoju.

Zatrzymani przez CBA zostali przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz popełnienia przestępstw skarbowych.

Prokurator Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu poinformował, że śledczy skierowali do sądu wniosek o areszt wobec ośmiorga podejrzanych.

oszuści podszywają się pod pracowników ARiMR, ministerstwo rolnictwa, nabór wniosków w arimr

Oszuści podszywają się pod pracowników ARiMR. Uważajcie!

Ministerstwo rolnictwa ostrzega, że oszuści podszywają się pod pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do ARiMR dotarły informacje o anonimowej osobie, która podając się za pracownika firmy...

- Wśród nich jest kierujący grupą oraz jej członkowie. Stawiane tym osobom zarzuty obejmują również przestępstwa karno-skarbowe oraz zbrodnie VAT-owskie, a także pranie brudnych pieniędzy. Wobec dwojga pozostałych zatrzymanych zastosowano poręczenie majątkowe, a trzecia - z uwagi na stan zdrowia - będzie przesłuchana później - przekazał Wawrzyniak.

Wobec zatrzymanego na terenie Niemiec wdrożona zostanie procedura ekstradycyjna.

Według śledczych zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się oszustwami podatkowymi w handlu olejami roślinnymi funkcjonowała na terenie Polski i Niemiec. Jej działalność oparta była o tzw. znikających podatników - sieć spółek, którymi zarządzano w taki sposób, aby unikać blokady środków finansowych na rachunkach.

Spółki nie prowadziły działalności gospodarczej, wystawiały jedynie "puste" faktury, a następnie znikały i pozostawiały po sobie nieuregulowane kwoty należnego podatku, odliczanego przez kolejne podmioty.

W rezultacie ich działalności, na rachunki bankowe znikających podatników nie wpływały żadne środki, które organy finansowe mogłyby zająć w związku z podejrzeniem prania pieniędzy.

Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, a zatrzymanym odpowiadającym za tzw. zbrodnię VAT-owską od 5 do 25 lat więzienia.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu