Optymistyczne dane o gospodarce. Wskaźniki idą w górę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-04-2017,10:50 Aktualizacja: 21-04-2017,11:13
A A A

Opublikowane przez GUS dane dotyczące produkcji oraz sprzedaży detalicznej w marcu świadczą o potencjale rozwojowym polskiej gospodarki - oceniają zgodnie eksperci. Ich zdaniem, dane potwierdzają trend przyspieszenia wzrostu gospodarczego.

W czwartek GUS podał, że sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła o 9,7 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym o 16,5 proc. Z kolei produkcja przemysłowa poszła w górę o 11,1 proc. rok do roku i o 17,6 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła rdr o 8,1 proc., a mdm wzrosła o 2,1 proc.

bank światowy, gospodarka, rozwój polskej gospodarki, pkb polski, Carlos Pinerua

Polska gospodarka przyspiesza. Eksperci nie mają wątpliwości

W 2017 r. wzrost polskiej gospodarki przyspieszy do 3,3 proc. z 2,8 proc. w 2016 r., dzięki inwestycjom i konsumpcji - wynika z opublikowanych w czwartek najnowszych prognoz Banku Światowego. W kolejnych latach wzrost PKB pozostanie na stabilnym...

Natomiast ceny produkcji przemysłowej w marcu wzrosły rdr o 4,7 proc., a w mdm spadły o 0,1 - podał Główny Urząd Statystyczny.

Prof. Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oceniła, że dane dotyczące produkcji oraz sprzedaży detalicznej świadczą o potencjale rozwojowym gospodarki. - Ten wzrost świadczy o dobrej kondycji polskiej gospodarki, a jego sygnały były widoczne w danych dotyczących eksportu - powiedziała.

Ekonomistka zwróciła uwagę, że sprzedaż rośnie wolnej niż produkcja. - Mamy więc lukę popytową, która byłaby większa, gdyby nie wzrost płac i program 500 plus - zauważyła.   Profesor podkreśliła przy tym, że wzrost płac, wbrew opinii niektórych ekonomistów, nie spowodował dotychczas spadku konkurencyjności polskich firm.

Dr Andrzej Szymkowiak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu wzrost sprzedaży detalicznej upatruje m.in. w postępującym spadku stopy bezrobocia, wzroście wynagrodzenia oraz wzroście średnich dochodów w gospodarstwach domowych. Naukowiec podkreślił, że wynagrodzenia w Polsce zaczynają zaspokajać podstawowe potrzeby konsumentów.

pkb, produkt krajowy brutto, wzrost gospodarczy, gospodarka, rozwój gospodarki, Valdis Dombrovskis

Bruksela nas chwali. Gospodarka jest w dobrym stanie

Sytuacja polskiej gospodarki jest dobra, jest wzrost gospodarczy i niska stopa bezrobocia, zaniepokojenie może budzić obniżenie wieku emerytalnego i reforma edukacji - mówił w w Sejmie Valdis Dombrovskis, wiceszef KE. Polityk przedstawił...

- Dzięki temu mogą oni przeznaczać środki na inne dziedziny - powiedział. Zwrócił przy tym uwagę, że w opublikowanych danych jest widoczny spadek w porównaniu do ubiegłego roku wydatków na żywność i wyroby tytoniowe. Wzrosły przy tym wydatki w innych dziedzinach, jak książki czy meble.

Dr Michał Muszyński z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu ocenił, że znaczny wzrost produkcji przemysłowej w marcu w porównaniu z poprzednim miesiącem wynika m.in. ze stosunkowo niskich wskaźników z lutego. Ekspert podkreślił, że wzrost sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej należy też wiązać z rosnącą inflacją.

Zdaniem Piotra Dmitrewskiego z BGK, "główną niespodzianką jest produkcja budowlano-montażowa, która powróciła z impetem na dodatnie poziomy, mocno przebiła oczekiwania. - Wydaje mi się, że tak dobre wyniki będą się utrzymywały w kolejnych miesiącach. Jeżeli dodamy do tego dobre wyniki produkcji przemysłowej, możemy mieć nadzieję na solidny wzrost inwestycji za I kwartał 2017 r. - dodał.

Piotr Kalisz (Citi Handlowy) zauważył natomiast, że dane GUS są "wyraźne wyższe od oczekiwań, natomiast przychodzą po zaskakująco słabym lutym. - Ogólnie rzecz biorąc, co do trendu, tempo pozostaje bez zmian - wzrost gospodarczy wyraźnie przyspieszył. Nasza prognoza jak na razie nadal pozostaje aktualna - ok. 3,4-3,5 proc. wzrostu w pierwszym kwartale - powiedział.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj