Opolscy rolnicy wybiorą nowe władze izby rolniczej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
06-07-2015,12:50 Aktualizacja: 06-07-2015,15:02
A A A

Już 9 lipca odbędzie się walne zgromadzenie Izby Rolniczej w Opolu. Zostanie wybrany nie tylko nowy zarząd, ale również komisje statutowe i problemowe.

Delegaci do walnego zgromadzenia spotkają się w sali Diecezjalnego Katolickiego Uniwersytetu Ludności Wiejskiej w Opolu-Gosławicach o godz. 9.30 - informuje izba w komunikacie.

Herbert Czaja, prezes izby kończącej się kadencji podkreśla, że w radach powiatowych IR w Opolu pojawiły się zupełnie nowe osoby.

wybory_izby

Wybory do izb rolniczych – frekwencja dramatycznie niska

Wybory do izb rolniczych odbyły się 31 maja, ale w „centrali” – czyli Krajowej Radzie Izb Rolniczych – wciąż nie ma całościowych danych. Wiadomo jednak, że frekwencja była bardzo niska. Jak poinformowała multiportal...
- To jest pozytywne. Młode osoby, które widzą potrzebę zmian i działania. Werwa młodzieńcza jest potrzebna, natomiast młodym jest też potrzebna nauka i doświadczenie tego dystansu między władzą a naszymi możliwościami - zaznacza Czaja.

W ocenie prezesa, nie zawsze radykalne działania przynoszą skutek. - W wielu przypadkach robiliśmy tak, że żmudnym upominaniem, spokojnym, wyważonym interweniowaniem osiągało się cel - przyznaje.

Już wiadomo, że pierwsze działania nowych władz izby będą się wiązały ze zwiększeniem kredytu na dokończenie budowy nowej siedziby samorządu rolniczego w Opolu przy ulicy Partyzanckiej.

Jak prezes Herbert Czaja ocenia przebieg wyborów do izby rolniczej? Pozytywnie, ale ma "spore zastrzeżenia do ordynacji wyborczej".

Podkreśla, że obecne przepisy sprawdzały się 20 lat temu, a dziś zupełnie nie przystają do potrzeb i okoliczności. Wiadomo, że liczba osób uprawnionych do głosowania na Opolszczyźnie znacznie przewyższa liczbę rolników np. składających wnioski o dopłaty obszarowe i aktywnych gospodarzy. Frekwencja wyborcza nie wygląda w tej sytuacji najlepiej.

- To jest archaiczne. Udowodniliśmy, że jesteśmy wiarygodni. Pojawiające się pomysły na skrócenie kadencji izb w naszych warunkach się nie sprawdzą. Wybory kosztują około 300 tys. zł. Gdyby skracać kadencje, dochody izby wydawane byłyby chyba tylko na wybory - przyznaje Czaja.

***

Wybory nie tylko w Opolu. 8 lipca w Olsztynie o godz. 11 odbędzie się walne zgromadzenie Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. Jak informuje biuro samorządu rolniczego, w porządku obrad znajduje się m.in. wybór nowego zarządu, komisji rewizyjnej, a także delegata do Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj