Ograniczenie handlu w niedzielę może obniżyć obroty sklepów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-03-2017,9:35 Aktualizacja: 22-03-2017,9:48
A A A

Zdaniem 42 proc. przedsiębiorców ograniczenie handlu w niedziele przyczyni się do obniżenia obrotów sklepów - wynika z ankiety Polskiej Izby Handlu przeprowadzonej wśród właścicieli sklepów spożywczych.

Na szczególne podkreślenie - zdaniem PIH - zasługuje fakt, że 56 proc. przedsiębiorców odpowiedziało, że ograniczenie handlu w niedziele spowoduje odpływ konsumentów do dyskontów lub do punktów które pozostaną czynne w niedziele.

zakaz handlu w niedzielę, solidarność, prawo pracy, handel

Rząd za dalszymi pracami nad projektem zakazu handlu w niedzielę

Rada Ministrów zarekomendowała dalsze prace nad obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, przy uwzględnieniu i rozważeniu uwag zawartych w stanowisku rządu oraz środowiska i podmioty zainteresowane projektem ustawy....

Ponadto 57 proc. przedsiębiorców zwróciło uwagę na negatywne konsekwencje zamknięcia hurtowni w niedziele i poniedziałek rano.

Jak wynika z badania, 42 proc. właścicieli sklepów ocenia, że ograniczenie handlu w niedzielę przyczyni się do obniżenia obrotów sklepów, a zaledwie 18 proc. oczekuje wzrostu obrotów dzięki ograniczeniu handlu w niedziele.

"Najbardziej podzielone stanowiska prezentują handlowcy w sprawie różnych wizji funkcjonowania sklepów w niedzielę" - czytamy w raporcie. Za pełnym zamknięciem sklepów jest 29 proc. właścicieli, jednak tylko 6 proc. jest za uchwaleniem zaproponowanego projektu ustawy bez zmian.

Za zachowaniem obecnego stanu prawnego opowiedziało się 34 proc. handlowców, natomiast wyłączenie z zakazu przedsiębiorców prowadzących sklepy samodzielnie poparło 31 proc. z nich.

Przedsiębiorcy odpowiadający na pytania PIH nie przyjęli pozytywnie obecnie zaproponowanego projektu ograniczenia handlu w niedzielę. "Widzą negatywne skutki tej regulacji dla swoich biznesów" - czytamy. Aż 65 proc. drobnych przedsiębiorców prowadzących małe sklepy spożywcze jest za zachowaniem możliwości handlu w niedzielę.

W ankiecie Polskiej Izby Handlu wzięło udział 5700 właścicieli sklepów spożywczych zarówno zrzeszonych w sieciach franczyzowych lub partnerskich jak i niezrzeszonych w żadnej sieci.  PIH jest branżową izbą gospodarczą handlu detalicznego. Zrzesza ok. 30 tys. sklepów, hurtowni spożywczych i drogeryjnych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu