Odra będzie mniej groźna, a gospodarstwa bezpieczniejsze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-05-2017,12:00 Aktualizacja: 26-05-2017,18:15
A A A
Przez dwa najbliższe lata mają być zrealizowane ważne inwestycje na Odrze, które zapewnią bezpieczeństwo przeciwpowodziowe m.in. wielu gospodarstwom rolnym. Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie podpisał umowę w tej sprawie z Energopolem Szczecin.
 
Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego zapewniał podczas spotkania, że działania przeciwpowodziowe są priorytetowe dla regionu. Przypomniał, że zrealizowano już ważne inwestycje na Redze, Parsęcie, Inie oraz Zalewie Szczecińskim. 
pomorze zachodnie, odra, Bank Światowy, wały przeciwpowodziowe, prace melioracyjne na Odrze

Odra nie będzie już zalewać pól i łąk. Rusza budowa wałów

150 mln zł otrzymało Pomorze Zachodnie od Banku Światowego na prace melioracyjne na Odrze. W październiku rozpocznie się budowa wałów chroniących mieszkańców Chlewic i Porzecza oraz modernizacja polderu Marwickiego. W planach jest...
- Odra, królowa zachodniej Polski była naszym wielkim wyzwaniem. To zadanie bardzo trudne, które nie byłoby możliwe, gdyby nie umowa o Odrze granicznej z Niemcami i porozumienie o finansowaniu z Bankiem Światowym - podkreślił samorządowiec.
 
Wspomniany bankowy gigant finansuje "Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły", a budowa wałów chroniących mieszkańców Chlewic i Porzecza oraz modernizacja polderu Marwickiego to jedno z trzech zadań, za jakie odpowiadają zachodniopomorscy melioranci w ramach projektu.
 
- Odra będzie mogła się na tym terenie naturalnie rozlewać, ale zabezpieczymy miejscowość od tych dużych stanów wody. Wartość projektu to około 10 mln zł, a całość inwestycji będzie kosztować ponad 140 mln zł. To początek ostatecznego zabezpieczenia przeciwpowodziowego na Odrze - wyjaśniał Jarosław Rzepa, wicemarszałek województwa.
 
Dzięki inwestycji powstanie wał cofkowy Odry przy rzece Myśli, którego zadaniem będzie ochrona przeciwpowodziowa Chlewic i zabezpieczenie około 80 osób oraz zabudowań mieszkalnych i gospodarczych. Wybudowany zostanie wał przeciwpowodziowy z przesłoną przeciwfiltracyjną o długości 2,366 km, który będzie ochroną mieszkańców wsi o powierzchni około 36 ha.

dorzecze Wisly i Odry, wały przeciwpowodziowe, zbiorniki retencyjne

Wisła i Odra będą mniej groźne? Są pieniądze na budowę wałów

W latach 2016-2022 na budowę nowych wałów przeciwpowodziowych czy zbiorników retencyjnych w dorzeczach Wisły i Odry wydamy ok. 1,2 mld euro - poinformował resort środowiska. We wtorek w Warszawie została podpisana stosowna umowa...
Modernizacja polderu Marwickiego ma natomiast ochronić miejscowości Marwice, Krajnik, Krzypnica, część Gryfina, kilka zakładów przemysłowych oraz oczyszczalnię ścieków o łącznej powierzchni około 1500 ha. Nowe wały przeciwpowodziowe będą miały długość ponad 5,6 km.
 
- Ogromna praca została włożona, by dojść do miejsca, w którym jesteśmy. Dzięki finansowaniu Banku Światowego do inwestycji podchodzimy w sposób bardziej otwarty niż dotychczas. Pogodzimy potrzeby środowiska i społeczeństwa - zapewniał Maciej Humiczewski, zastępca dyrektora ds. inwestycji ZZMiUW w Szczecinie.
 
Piotr Bartoszewski, prezes zarządu spółki Energopol oświadczył z kolei, że firma jest bardzo dobrze przygotowana do realizacji zadania. - W ostatnich latach wykonywaliśmy dwa bardzo duże kontrakty dla Banku Światowego w ramach prac na Wrocławskim Węźle Wodnym - przypominał. 
 
Zgodnie z umową wykonawca powinien zakończyć prace w ciągu 24 miesięcy, czyli do końca pierwszego kwartału 2019 r.


Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu