Nowa szansa na dofinansowanie utylizacji folii rolniczej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Małgorzata Werner-Woś PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-06-2021,14:25 Aktualizacja: 08-06-2021,14:29
A A A

Pod koniec czerwca rusza drugi nabór w programie "Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej" - poinformowali przedstawiciele resortu klimatu, rolnictwa i NFOŚiGW.

Jak podkreślał ogłaszając nowy nabór Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska rośnie znaczenie rolników i wsi, jeśli chodzi o ochronę klimatu. Podkreślił, że jednym z wyzwań, z którym borykają się rolnicy jest utylizacja masowo wykorzystywanych folii.

słoma po produkcji boczniaka, Michał Kurtyka, Inspekcja Ochrony Środowiska, ministerstwo klimatu i środowiska

Rolnicy karani przez inspekcję. Minister wydał stanowisko

Stanowisko resortu klimatu i środowiska jest jasne - przepisów ustawy o odpadach nie stosuje się do biomasy jak np. podłoża po uprawie grzybów. Nieuzasadnione jest więc stosowanie sankcji wobec rolników. Pod koniec marca...

- Nie ma, niestety, dla nich dobrej alternatywy. Dlatego jako administracja centralna chcemy i musimy pomóc umiejętnie polskim gospodarstwom - powiedział, dodając, że program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej działa pod auspicjami ministerstw klimatu i rolnictwa.

- To jest nasza wspólna troska o polską wieś, ale również o to, aby produkcja odbywała się jak najmniejszym kosztem, a jednocześnie w sposób jak najbardziej ekologiczny. Będziemy dalej pracować na rzecz systemowych rozwiązań, m.in. rozszerzonej odpowiedzialności producenta - powiedział.

Z kolei Grzegorz Puda, minister rolnictwa wskazywał, że gospodarze łączą ekonomikę z ochroną środowiska i produkcją roślinną oraz zwierzęcą, np. stosując mało nawozów w porównaniu z rolnikami europejskimi.

Zwrócił uwagę, że mają jednak problem m.in. z foliami i sznurkami, w związku z czym potrzebują wsparcia w procesie ich utylizacji. Powiedział, że samorządy oraz sami rolnicy zwracali się do niego, by ponownie uruchomić program, który bardzo dobrze sprawdził się w formie pilotażowej.

folia, foliowe odpady, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, NFOŚiGW

Co dalej z foliowymi odpadami? Radź sobie jak możesz

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewniło, że zostanie przeanalizowana możliwość i zasadność kontynuacji wsparcia gmin i rolników w zagospodarowaniu odpadów pochodzących z działalności rolniczej. Konkretów jednak brak. Resort...

Prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski zaznaczył, że ogłaszany program jest programem pomostowym. - Chcielibyśmy, aby w przyszłości został zastąpiony programem docelowym, jakim będzie wykorzystanie mechanizmu rozszerzonej odpowiedzialności producenta - powiedział.

Dominik Bąk, wiceprezes Funduszu poinformował, że nabór drugiej edycji programu ruszy 28 czerwca, a zakończy 15 września.

- Przewidujemy, że do 31 marca 2022 r. zdołamy ocenić wnioski i zawrzeć umowy z beneficjentami. Kwalifikowalność kosztów to okres od 1 czerwca 2021 r. do 30 czerwca 2022 r., czyli przez 13 miesięcy możemy kwalifikować koszty zbierania, transportu i odzysku lub unieszkodliwiania odpadów foliowych. W aktualnym naborze przewidziano kwotę alokacji 25 mln zł. Spodziewamy się, że dzięki tym środkom zdołamy zagospodarować co najmniej 50 tys. ton odpadów foliowych powstających w gospodarstwach rolnych - powiedział.

Przedsięwzięcia kwalifikujące się do inwestycji to m.in. te z zakresu transportu oraz odzysku lub unieszkodliwienia odpadów, w tym folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach oraz typu big bag.

folia rolncza w lesie, grójec wielki, Nadleśnictwo Złoczew, leśnictwo Potok

Dwa tiry folii rolniczej w lesie. Sprawcy poszukiwani

Folia do przykrywania upraw tarasuje drogę pożarową w leśnictwie Potok. Nieznani sprawcy wyrzucili odpady, które były przewożone prawdopodobnie dwoma tirami - poinformowało Nadleśnictwo Złoczew (Regionalna Dyrekcja LP w Łodzi). Duże ilości...

Intensywność dofinansowania to dotacja do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 500 zł za 1Mg usuwanych odpadów. Umowy będą podpisywane do końca marca 2022 roku, natomiast wydatkowanie środków będzie się odbywało do listopada 2022 r.

Wsparcie z programu "Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej" kwalifikowane jest również jako pomoc de minimis w rolnictwie.

W 2019 roku NFOŚiGW rozpoczął program pilotażem, który objął siedem gmin, a następnie w ramach pierwszego naboru rozszerzył zasięg na całą Polskę.

Podpisano umowy na łączną kwotę ponad pół miliona złotych, z kolei w pierwszym naborze była to suma ponad 42 mln złotych.
 

Poleć
Udostępnij