Niewielu rolników skorzystało z tego odstępstwa. Potrzebna reakcja resortu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-08-2022,15:20 Aktualizacja: 18-08-2022,15:26
A A A

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się do wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka z prośbą o jak najszybsze przygotowanie i opublikowanie przepisów prawa krajowego w sprawie odstępstwa od zakazu produkcji na ugorach.

PZPRZ przypomina, że opublikowano 27 lipca br. rozporządzenie Komisji Europejskiej wprowadzające odstępstwo od zakazu produkcji na ugorach oraz od obowiązku zmianowania upraw w roku 2023. Teraz potrzebne są rychle przepisy krajowe w tej kwestii.

derogacja, produkcja rolna na ugorach, dopłaty bezpośrednie, e-wniosek o dopłaty

W e-wniosku wybierz "ugór z uprawą"

Resort rolnictwa odniósł się do pytań dotyczących rozwiązań technicznych przy wypełnianiu wniosków o płatności, w związku z wprowadzeniem odstępstwa od zakazu prowadzenia produkcji na ugorach w 2022 r. w ramach zazielenienia. Przede...
"Uważamy bowiem, że odstępstwa o których mowa powyżej, są bardzo ważne z punktu praktyki rolniczej, a konkretnie planowania zasiewów pod przyszłoroczne zbiory. Już w tym roku można było skorzystać z odstępstwa w ramach EFA, zwanego potocznie ‘ugór z uprawą’. Według naszych obserwacji, niewielu rolników dowiedziało się na czas o tej zmianie przepisów. Niewielu też skorzystało z tego odstępstwa" – pisze do ministra Stanisław Kacperczyk, prezes Zarządu PZPRZ.

I prosi o pilne zajęcie się opisaną kwestią, tak by informacja o omawianym odstępstwie trafiła nie tylko do urzędników ARiMR, ale szeroko, już dziś – do samych zainteresowanych, czyli rolników.

"Liczymy na wsparcie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w tej sprawie. Jak wiadomo, głównym powodem omawianego odstępstwa jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie. O zmianę przepisów w tej kwestii wnioskowały wszystkie państwa członkowskie, w tym Polska. Dlatego, aby nie zmarnować tej szansy, jaką jest możliwość produkcji żywności na ugorach w ramach EFA, odpowiednie krajowe przepisy w tej sprawie powinny być opublikowane jak najszybciej. Rolnicy już za chwilę będą podejmować decyzje co do zasiewów pod przyszłoroczne zbiory" – zwraca uwagę prezes Kacperczyk.

 

Poleć
Udostępnij