Nieuczciwe praktyki w handlu będą karane. UOKiK wchodzi do gry

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-07-2017,13:50 Aktualizacja: 03-07-2017,14:30
A A A

12 lipca wejdzie w życie ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, kiedy zgodnie z zapisami dokumentu może wkroczyć do akcji.

Celem przygotowanej przez resort rolnictwa ustawy jest m.in. wyeliminowanie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach pomiędzy podmiotami działającymi w branży rolno-spożywczej.

uokik, sieci handlowe, nieuczciwe praktyki sieci handlowych, dostawy żywności

Nieuczciwe praktyki handlowe zostaną ukrócone

Sejm poparł 7 poprawek Senatu o charakterze doprecyzowującym i redakcyjnym do ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom w obrocie produktami rolno-spożywczymi. Ustawa ta ma wzmocnić rolę producenta żywności wobec handlu i przetwórstwa....

"Jeżeli pozostali przedsiębiorcy czują się poszkodowani działaniami kontrahentów, nadal mogą wnieść sprawę do sądu cywilnego na podstawie przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Nie obejmuje ona jednak dostaw bezpośrednich, czyli produkcji małych ilości surowców do konsumenta lub zaopatrującego go lokalnego zakładu detalicznego (np. sprzedaży przez rolnika małej ilości płodów rolnych na targu)" - podaje UOKiK.

Poza tym przepisów nowej ustawy nie stosuje się do przypadków, kiedy dostawca sprzedaje produkty spółdzielniom, grupom oraz organizacjom - producentów owoców i warzyw, do których jednocześnie należy.

Akt prawny obejmuje natomiast  sytuacje, gdzie przedmiotem dostaw jest produkt rolny lub spożywczy. Za takowe uważane są środki spożywcze, czyli wszystkie substancje lub produkty przeznaczone do spożycia przez ludzi.

Mogą to być produkty: przetworzone (np. konserwy, dżemy, wędliny, cukier), częściowo przetworzone (np. surowe produkty powstające w wyniku uboju i rozbioru zwierząt, w tym półtusze wieprzowe) oraz nieprzetworzone (np. świeże warzywa, owoce, mięso). Środkami spożywczymi nie są natomiast np. pasze, tytoń i rośliny przed dokonaniem zbiorów.

UOKiK: nieprawidłowości w ponad połowie placówek sprzedających mięso

Kontrola Inspekcji Handlowej wykazała nieprawidłowości w ponad połowie placówek sprzedających produkty mięsne - poinformował w piątek UOKiK. W większości przypadków zastrzeżenia dotyczyły błędnego oznakowania. Jak czytamy w...

Z samym sednem ustawy, czyli z przewagą kontraktową, mamy do czynienia, jeżeli "między odbiorcą i nabywcą istnieje znaczna dysproporcja w potencjale ekonomicznym i jednocześnie słabsza ze stron nie ma wystarczających możliwości sprzedaży lub kupna produktów rolnych lub spożywczych od innych przedsiębiorców. Należy przy tym pamiętać, że posiadanie przewagi kontraktowej nie jest zakazane, niedozwolone jest jej nieuczciwe wykorzystywanie".

UOKiK będzie mógł zając się sprawą, gdy łączna wartość obrotów między dostawcą a odbiorcą w którymkolwiek z 2 lat poprzedzających rok wszczęcia postępowania przekroczyła 50 tys. zł oraz obrót nabywcy lub dostawcy, który stosuje praktykę, w roku poprzedzającym wszczęcię postępowania przekroczył 100 mln zł.

Jeśli urząd dopatrzy się uchybień, może nałożyć karę za wykorzystywanie przewagi kontraktowej w maksymalnej wysokości 3 proc. obrotu przedsiębiorcy osiągniętego w roku poprzedzającym nałożenie kary.

Nie zawsze jednak interwencja zostanie podjęta. - Głównym celem ustawy jest ochrona interesu publicznego. Działania UOKiK mają wyeliminować nieuczciwe praktyki z obrotu gospodarczego, a nie zadośćuczynić konkretnym, poszkodowanym przedsiębiorcom - podkreśla UOKiK Marek Niechciał, szef UOKiK.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj