Nie daj się zabić, odblaski ratują życie pieszych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
05-01-2018,13:00 Aktualizacja: 10-01-2018,11:55
A A A

Opady deszczu ze śniegiem czy mgła, połączone z szybko zapadający zmrokiem, to mieszanka, która może przyczynić się do tragedii. W ostatnich dniach w całej Polsce doszło do wielu wypadków z udziałem pieszych, którzy mimo obowiązku, nie posiadali przy sobie elementów odblaskowych.

Policjanci przypominają, że piesi poruszający się po zmroku poza obszarem zabudowanym są zobowiązani do noszenia elementów odblaskowych.

Za brak takich elementów grozi mandat od 20 zł do nawet 500 zł.

policja, wypadek, piesi na drodze, elementy odblaskowe, mandat za brak elementów odblaskowych

Giną na drogach, bo nie mają ze sobą elementów odblaskowych

Chociaż prawo nakazuje pieszym poruszającym się po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, posiadanie odblasku w sposób widoczny dla kierujących, nadal wiele osób nie stosuje się do tego przepisu. Za brak elementu odblaskowego grozi...
- Okres zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla pieszych ze względu na wcześnie zapadający zmrok i panujące często trudne warunki drogowe - opady atmosferyczne, mgły. Elementy odblaskowe dają szansę na dużo wcześniejszą reakcję kierowcy w momencie zauważenia pieszego na drodze - informuje Komenda Miejska Policji w Suwałkach.

Mundurowi zachęcają do noszenia odblasków także na terenie miasta. Dlaczego to takie ważne? Odblask umieszczony na ubraniu, czy torebce podnosi widoczność pieszego znajdującego się w pobliżu przejścia, co dodatkowo zwiększa jego bezpieczeństwo.

Pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast pieszy, mający na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów - mówią policjanci i apelują o rozwagę.

Pamiętajmy, te dodatkowe metry często pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

[WIDEO] Aż 38 procent wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią piesipolicja, wypadek, piesi na drodze, elementy odblaskowe, mandat za brak elementów odblaskowych

Nie masz odblasków? Dostaniesz mandat

Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć element odblaskowy umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Brak odblasku w przypadku spotkania z policjantami zakończy się wypisaniem...
Co mówi prawo? Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć element odblaskowy umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania - tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego - informuje Komenda Główna Policji.

Poleć
Udostępnij