Nie chcą strzelać do dzików? Prokuratura wyjaśni

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-03-2016,8:25 Aktualizacja: 11-03-2016,9:10
A A A

Nastąpiły zaniechania w zakresie likwidacji afrykańskiego pomoru świń. Ministerstwo Środowiska skieruje do prokuratury okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w tej sprawie - poinformował szef resortu Jan Szyszko.

W zawiadomieniu nie będzie wskazany potencjalny sprawca przestępstwa. MŚ opisze jedynie na czym polegało przestępstwo. Szef resortu Szyszko, że informacja o zbliżaniu się wirusa ASF dotarła do Polski w 2013 r., a pierwszego martwego dzika, u którego stwierdzono chorobę znaleziono w lutym 2014 r.

odstrzał dzików na Podlasiu, limity odstrzałów dzików, koła łowieckie

Ministerstwo wydało polecenie przyspieszenia odstrzału dzików

Główny Lekarz Weterynarii dostał polecenie przyspieszenia sanitarnego odstrzału dzików - poinformował Zbigniew Babalski, wiceminister rolnictwa. Rolnicy alarmują, że powiatowi lekarze weterynarii nie podpisują stosownych umów z...

- W województwach leżących przy granicy z Białorusią została wyznaczona strefa buforowa, co sprawiło, że odstrzał dzików niemal całkowicie zanikł. Trzeba było zrobić odstrzał redukcyjny, a nie go wstrzymywać. To spowodowało eksplozję populacji dzika i wzrost ryzyka zarażenia tych zwierząt i świń domowych - powiedział minister.

Drugą konsekwencją rozwoju populacji dzików były straty w uprawach rolnych. - Powstał również wielki konflikt między kołami łowieckimi a rolnikami, słusznie domagającymi się odszkodowań. Ta sprawa musi być wyjaśniona, kierujemy ją do prokuratury okręgowej - zapowiedział polityk.

Według niego "wszystko wskazuje na to, że ta niebezpieczna choroba staje się opanowana".

25 lutego weszło w życie rozporządzenie ministra rolnictwa w sprawie odstrzałów dzików. Przewiduje ono docelowo zmniejszenie populacji tych zwierząt tak, by na kilometrze kwadratowym powierzchni znajdowało się najwyżej 0,5 osobnika. Według naukowców takie zgęszczenie pozwoli zahamować rozprzestrzeniania się ASF. Sanitarny odstrzał ma być wykonywany wzdłuż granicy z Białorusią i Ukrainą.
asf, wieprzowina, handel, tuczniki

ASF. Czy powstanie specjalna strefa handlu wieprzowiną?

Handel wieprzowiną oraz żywcem wieprzowym wskutek ASF jest bardzo utrudniony. Dlatego we wrześniu 2015 r. ministrowie rolnictwa krajów bałtyckich oraz Polski zaproponowali utworzenie specjalnej strefy handlu - informuje magazyn The...

Andrzej Konieczny, wiceminister środowiska wyjaśnił, że odstrzał będzie realizowany po tym, jak powiatowi lekarze weterynarii zawrą umowy z dzierżawcami lub zarządcami obwodów łowieckich. Skala odstrzału będzie zależała od lokalnie stwierdzonego zagęszczenia dzików. Dodał, że w końcu stycznia wykonano 100 proc. planu pozyskania dzika, w ramach którego na terenie woj. podlaskiego odstrzelono ponad 10 tys. tych zwierząt.

Na terenie trzech powiatów (sokólskiego, białostockiego i hajnowskiego), gdzie u martwych dzików stwierdzono dotychczas obecność wirusa ASF, uruchomiono też trzyletni program badawczy. Jego celem jest odławianie całych dziczych rodzin i ustalanie, jak rozprzestrzenia się wśród nich wirus ASF.

Do tej pory w Polsce stwierdzono 86 przypadków ASF u dzików (ostatni pod koniec lutego) i trzy ogniska u świń (łącznie dotyczyło to 16 sztuk), wszystkie znajdowały się w pasie 25 km od granicy z Białorusią. Choroba jest śmiertelna dla świń domowych i dzików, nie jest groźna dla ludzi.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj