Nawałnice zniszczyły ok. 8,5 tys. gospodarstw i 72 tys. ha upraw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Przemysław Olszewski | olszewski@rpt.pl
26-08-2017,21:00 Aktualizacja: 26-08-2017,21:50
A A A

Sierpniowe nawałnice zniszczyły ok. 8,5 tys. gospodarstw i 72 tys. ha upraw - wynika z szacunków resortu rolnictwa, które w piątek przedstawił na konferencji prasowej w Gdańsku wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Zarudzki.

Dodał, że poszkodowani będą mogli skorzystać ze środków na odtworzenie produkcji rolnej - 200 mln euro, i programu krajowego, który czeka na akceptację KE.

podatek od darowizn, poszkodowani w nawałnicach, ministerstwo finansów, mateusz morawiecki

Poszkodowani w nawałnicach zwolnieni z podatku od darowizn na 2 lata

Wicepremier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie o zaniechaniu podatku od darowizn dla poszkodowanych w nawałnicach - poinformował Łukasz Świderski, rzecznik Ministerstwa Finansów. Zwolnienie obowiązuje przez 2 lata, licząc od 12...

Według przekazanych przez niego danych nawałnica spowodowała różnej wielkości straty na około 72 tys. ha upraw rolnych i w około 8,5 tys. gospodarstwach. - Wielkość strat właśnie jest szacowana - powiedział Zarudzki. Dodał, że w woj. pomorskim zniszczenia dotyczą około 2 tys. gospodarstw, w woj. wielkopolskie - nieco ponad 2,1 tys., w woj. dolnośląskim - 1,3 tys., a w kujawsko-pomorskim - około 2 tys.

Jak poinformował Zarudzki, resort przygotował pakiet rolny dedykowany rolnikom poszkodowanym w czasie nawałnicy. Zarudzki zaznaczył, że pakiet ten "już właściwie jest wdrażany".

Wiceminister wyjaśnił, że rolnicy otrzymają wsparcie finansowe m.in. z dwóch źródeł - środków unijnych i pieniędzy z budżetu państwa. Zarudzki przypomniał, że 22 sierpnia ministerstwo wydało pierwsze rozporządzenie dotyczące uruchomienia środków wsparcia na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Wyjaśnił, że wspomniane środki unijne będą mogły być wykorzystane na "maszyny rolnicze, sady, plantacje wieloletnie, infrastrukturę techniczną, zwierzęta gospodarskie". - Pieniądze unijne mają swoje procedury, ale chcemy tu zrobić maksymalne uproszczenia - powiedział Zarudzki, przypominając, że podstawą do ubieganie się o te oraz inne świadczenia pomocowe będą protokoły komisji oceniających straty.

Duże straty wielkopolskich gospodarstw po nawałnicach

Przeszło 2,1 tys. gospodarstw rolnych ucierpiało w Wielkopolsce wskutek ubiegłotygodniowych nawałnic - wynika z wyliczeń wojewody wielkopolskiego. Poniesione przez rolników straty szacowane są na ponad 18,2 mln zł. Biuro prasowe wojewody...

Zarudzki wyjaśnił, że w ramach środków unijnych można będzie uzyskać "do 300 tys. na gospodarstwo". - Pierwszy możliwy termin do składania wniosków to połowa września - powiedział wiceminister, dodając, że kolejne nabory wniosków będą miały miejsce co dwa tygodnie. - Czyli od połowy września do końca września jeden nabór, zamykamy nabór i ogłaszamy kolejny. Wtedy można szybko oceniać, podpisywać umowy i wypłacać środki - powiedział wiceminister.

- Środków mamy wystarczającą ilość. (...) W ramach inwestycji na odtworzenie produkcji rolnej, łącznie mamy 200 mln euro - powiedział Zarudzki. Dodał, że "ze spokojem możemy powiedzieć, że każdy dobrze złożony wniosek, umotywowany i spełniający kryteria" ma szansę na pozytywne rozpatrzenie.

Jak mówił, kluczowe dla sprawności wypłaty tych środków będą szybkość i dokładność prac komisji szacujących straty oraz właściwe wypełnianie wniosków.

Zarudzki przypomniał, że przygotowano też drugi program pomocy dla producentów rolnych, którzy ponieśli na skutek nawałnicy szkodę w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji. - To jest program krajowy, który musi być zatwierdzony przez Komisję (Europejską - PAP) ze względu na środki publiczne i też pewne procedury, które istnieją - powiedział wiceminister przypominając, że także w tym programie podstawą jest wyszacowanie strat przez komisje oceniające szkody.

MRiRW: ponad 6,5 tys. gospodarstw rolnych zniszczonych podczas nawałnic

W czterech województwach: wielkopolskim, pomorskim, dolnośląskim i kujawsko-pomorskim w ostatnich nawałnicach poszkodowanych zostało ponad 6,5 tys. gospodarstw rolnych - wynika ze wstępnych szacunków resortu rolnictwa. Dodano, że...

Wiceminister poinformował, że w ramach programu krajowego w planach jest wypłata 1 tys. zł na hektar "dla zniszczonych upraw rolnych" oraz 2 tys. zł na hektar dla prywatnych posiadaczy lasów. "I trzecia rzecz - na budynki gospodarskie, gdzie jest produkcja zwierzęca" - powiedział Zarudzki, dodając, że wysokość tej pomocy będzie ustalana "w zależności od wielkości strat".

Wiceminister powiedział, że oba wspomniane programy - finansowany ze źródeł unijnych i krajowych "wzajemnie się uzupełniają".

Zarudzki poinformował też, że "dzięki staraniom ministra rolnictwa, komisarz Phil Hogan (komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi w Komisji Europejskiej) wyraził zgodę, aby rolnikom wypłacać w tym roku, za kampanię w 2017 roku, zaliczki". Dodał, że od 16 października do 30 listopada rolnicy będą mogli otrzymać 70 proc. rocznej płatności.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!