Naukowe noble 2015 w Zachodniopomorskiem rozdane

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (bea) | redakcja@agropolska.pl
05-06-2015,14:35 Aktualizacja: 05-06-2015,14:48
A A A

Naukowcy badający, czy prawa fizyki mogą się zmieniać w czasie i przestrzeni, zachowanie dzieci na placu zabaw, czy jak połączyć wygodę jedzenia z jego walorami prozdrowotnymi otrzymali w niedzielę Zachodniopomorskie Noble 2015.

Nagrody otrzymali naukowcy z trzech szczecińskich uniwersytetów: Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Szczecińskiego.

Kapituła konkursu w tym roku wybrała badaczy w siedmiu dziedzinach: nauk humanistycznych, podstawowych, technicznych, ekonomicznych, rolniczych, medycznych i nauk o morzu.

Zachodniopomorskie Noble, najważniejsza naukowa nagroda regionu, przyznawane są od 2000 r. za wdrożone patenty i za publikacje, które ukazały się w najbardziej prestiżowych pismach naukowych na świecie.

Nominacji do konkursu było 18, ostatecznie przyznano siedem nagród, naukowcom pracującym indywidualnie lub w zespołach.

Konkurs dla młodych naukowców

Już po raz 10 Alltech rozpoczyna konkurs Alltech Young Scientist Award. Firma nagradza w nim innowacje i badania naukowe w dziedzinie nauk rolniczych. W poprzedniej edycji odnotowała 8 800 zarejestrowanych studentów. Zwycięzcy...

Głównym kryterium była liczba publikacji prac naukowych. Kapituła brała też pod uwagę znaczenie praktyczne naukowych osiągnięć.

Doroczną nagrodę dla najwybitniejszych naukowców z regionu przyznaje Zachodniopomorski Klub Liderów Nauki, na którego czele stoi badacz pulsarów prof. Aleksander Wolszczan.

Zajmująca się badaniami nad żywnością prozdrowotną dr hab. inż. Grażyna Bortnowska (ZUT), nagrodzona została w dziedzinie nauk rolniczych. "Zajmuję się tym, co jest połączeniem wody z ogniem, czyli jak zrobić, by żywność była wygodna w użyciu, a jednocześnie miała wysoką wartość" - tłumaczyła naukowiec.

Dr Sylwia Mozia, wykładowca ZUT, otrzymała nagrodę za badania zjawisk o kluczowym znaczeniu dla rozwoju nowych technologii z udziałem katalitycznych reaktorów membranowych, a dr hab. Iga Rudawska z US za monografię z młodej dyscypliny ekonomiki zdrowia - jak to sama ujęła - o tym, "ile rynku, a ile państwa w opiece zdrowotnej".

Odkrycia związane z wpływem pierwiastków śladowych, zwłaszcza rtęci i fluoru, na ptaki, ssaki, w tym człowieka, przyniosły nagrodę w dziedzinie nauk medycznych prof. Elżbiecie Kalisińskiej z PUM.

Fundatorami nagród są m.in. marszałek i wojewoda zachodniopomorscy, Uniwersytet Szczeciński, Klub Liderów Nauki. Partnerem projektu jest Urząd Miejski w Szczecinie.

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl


 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement