Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi będzie miał filię

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marek Szafrański PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-03-2021,14:50 Aktualizacja: 04-03-2021,14:56
A A A

Utworzenie w Bielsku-Białej filii Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi zapowiedział Grzegorz Puda, minister rolnictwa. - Chcemy promować kulturę polskiej wsi i pokazywać piękno regionu - podkreślił.

- Wielu bielszczan, ale także mieszkańców Żywiecczyzny, czy powiatów cieszyńskiego i pszczyńskiego, zwracało uwagę, że Instytut mógłby mieć tutaj lokalizację. (...) Mamy nadzieję, że stanie się to już w ciągu kilku tygodni - powiedział polityk.

bitwa regionów, koła gospodyń wiejskich, kowr, grzegorz puda

"Bitwa Regionów" w nowej odsłonie

Kulinarny konkurs dla kół gospodyń wiejskich, czyli "Bitwa Regionów" jest w tym roku w formie prezentacji filmów wideo. Rozpoczyna się przyjmowanie zgłoszeń - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. "Po...

Szef resortu przypomniał, że NIKiDW szerzy postawy patriotyczne i propaństwowe na terenach oddalonych od dużych miast.

- Do głównych jego zadań należy badanie, popularyzowanie, dokumentowanie kultury ludności z obszarów wiejskich, współpraca z muzeami i jednostkami samorządowymi, szkołami wyższymi, itd. Chcemy pokazywać kulturę, tradycję i wartości chrześcijańskie wsi. (...) Filia, która powstanie w Bielsku-Białej będzie propagatorem kultury m.in. górali beskidzkich" - powiedział.

Szef resortu zapowiedział, że podjął już działania zmierzające do utworzenia filii w okolicy Bielska-Białej.

- Najlepiej byłoby, aby lokalizacja znalazła się w którymś z miejsc, zajmowanym przez instytucje ministerstwa rolnictwa. Chcemy bowiem, by nie generowane były dodatkowe koszty. Są różne możliwości - siedziba ODR, KRUS, mamy szkołę ogrodniczą - zapowiedział Puda. Dodał, że najbliższa filia Instytutu zlokalizowana jest w Częstochowie.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi został powołany z inicjatywy byłej premier Beaty Szydło i Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ówczesnego ministra rolnictwa we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Instytucja nawiązuje do tradycji Państwowego Instytutu Kultury Wsi powołanego przez prezydenta Ignacego Mościckiego w 1936 r.

Zajmuje się nie tylko badaniami historycznymi, ale także rozpoznawaniem, ewidencjonowaniem, digitalizacją oraz upowszechnianiem współczesnego dorobku kultury mieszkańców obszarów wiejskich, zarówno w kraju, jak i zagranicą.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj