Narodowa Wystawa Rolnicza otwarta. To symboliczne wydarzenie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Jowsa PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-11-2018,12:30 Aktualizacja: 30-11-2018,13:09
A A A

- Narodowa Wystawa Rolnicza to ważne i symboliczne wydarzenie - podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Jak mówił, polska wieś ma ogromne zasługi nie tylko w walce o niepodległość, ale także obecnie, dla budowania gospodarki.

Rozpoczęta w piątek (potrwa do niedzieli) w Poznaniu wystawa przygotowana została z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i ma być okazją do zaprezentowania tradycji polskiej wsi i współczesnych osiągnięć agrotechniki.

narodowa wystawa rolnicza, poznań, ministerstwo rolnictwa, 100-lecie odzyskania niepodległości, lokomobila

To będzie podróż w czasie. Muzea pokażą się na Narodowej Wystawie Rolniczej

Wszyscy, którzy chcieliby odbyć symboliczną podróż w czasie i przekonać się, jak wyglądało kiedyś rodzime rolnictwo będą mieli ku doskonałą temu okazję podczas Narodowej Wystawy Rolniczej. Prezentowane bowiem będą ekspozycje...

- W roku 100-lecia odzyskania niepodległości byłoby dziwne, gdybyśmy my rolnicy, my polska wieś nie pokazali również tego wszystkiego, z czym wieś się kojarzy i tego, co wniosła przez te 100 lat zarówno do walki o wolność, utrzymania tej wolności, ale również do rozwoju gospodarczego. Dlatego cieszę się, że ta wystawa bardzo ważna, może najważniejsze wydarzenie rolnicze w tym roku, dochodzi do skutku - powiedział szef resortu.  

Dodał, że przez najbliższe trzy dni, dzięki wystawie, resort rolnictwa chce przypominać społeczeństwu, jaka była rola wsi i rolnictwa w okresie minionych 100 lat.

- Towarzyszą Wystawie Narodowej ważne wydarzenia: konferencja, która przypomni rolę w polskiej wsi w odzyskaniu niepodległości, w jej obronie w czasie wojny bolszewickiej, o tym wszystkim, co polskie rodziny wiejskie, chłopscy synowie, jaką oni odegrali w czasie II wojny. Przecież nie było żadnej formacji patriotycznej, która mogłaby prowadzić jakiekolwiek działania partyzanckie bez pomocy polskiej wsi. Gdyby nie wieś, która chroniła, opiekowała się, leczyła - nie byłaby możliwa żadna walka - zaznaczył Ardanowski.

Minister przypomniał także zasługi polskiej wsi w budowaniu odrodzonej Polski. Jak wskazał, ten cały ciąg zdarzeń trzeba przypominać społeczeństwu, ale sama wystawa to również pokazanie, jak się zmieniała technika.

narodowa wystawa rolnicza, poznań, ministerstwo rolnictwa, 100-lecie odzyskania niepodległości

Minister zaprasza na Narodową Wystawą Rolniczą. Będzie wiele atrakcji

Od piątku do niedzieli w Poznaniu trwać będzie Narodowa Wystawa Rolnicza przygotowana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. To świetna okazja do zaprezentowania tradycji wsi i współczesnych osiągnięć agrotechniki. Organizatorem...

To są maszyny, to przejście od koni, od pracy ręcznej - do maszyn nowoczesnych. Pewnym symbolem tego są drony, które w tej chwili są wykorzystywane również do rolnictwa precyzyjnego, do kontroli, do różnych form wsparcia dla rolnictwa.

Szef resortu mówił, że wystawa dedykowana jest całym rodzinom. - Jest tu wiele miejsc przygotowanych dla dzieci, żeby mogły zobaczyć, jak wyglądają zwierzęta, których może często w życiu jeszcze do tej pory w rzeczywistości nie widziały, koncentrując się na świecie wirtualnym - mówił.

- Dla mnie również istotnym jest jutrzejszy Kongres Rolnictwa Polskiego, gdzie organizacje rolnicze, moi koledzy, bo przecież też jestem jednym z nich, będą dyskutować również z ekspertami, z naukowcami na temat tego, jakie ma być następne stulecie polskiego rolnictwa, na co chcemy postawić - może aż tak ambitnego celu sobie nie postawimy, ale przynajmniej na te najbliższe lata: ile polityki wspólnej unijnej, ile trzeba starać się odtworzyć z polityki narodowej, na jakie kierunki stawiać, jakie formy wsparcia - podkreślił polityk.

Dodał, że efektem rozmów i dyskusji ma być m.in. przekonanie, że zarządzanie skomplikowanymi problemami polskiego rolnictwa, które były, są i zapewne w różnych odsłonach przyszłości również będą, mają być rozwiązywane wspólnie z samymi rolnikami.

narodowa wystawa rolnicza, poznań, ministerstwo rolnictwa, 100-lecie odzyskania niepodległości

Narodowa Wystawa Rolnicza na 100-lecie odzyskania niepodległości

Organizowana w Poznaniu Narodowa Wystawa Rolnicza uświetni na przełomie listopada i grudnia obchody 100-lecia niepodległości. Organizatorem przedsięwzięcia, które odbędzie się na Międzynarodowych Targów Poznańskich, jest resort...

Narodowa Wystawa Rolnicza zlokalizowana jest w trzech pawilonach. W jednym z nich prezentowana jest najlepsza polska żywność. Zaplanowano tam liczne degustacje, pokazy kulinarne, a także konkursy, zabawy i animacje dla dzieci. Swoje osiągnięcia zaprezentują koła gospodyń wiejskich, szkoły rolnicze, urzędy marszałkowskie, organizacje branżowe i gospodarstwa agroturystyczne.

Osobno prezentowane są zwierzęta z polskiej hodowli, w tym konie, owce, kozy, króliki, drób oraz bydło ras mlecznych i mięsnych.

W kolejnym pawilonie oglądać można ekspozycję prezentującą historyczne i współczesne maszyny rolnicze oraz najnowocześniejsze urządzenia, takie jak np. drony wykorzystujące system GPS do aplikowania nawozów podczas upraw.

Na zwiedzających czekają takie atrakcje jak: pokaz składania miniatury chaty wiejskiej, kręcenia snopków do pokrywania dachów, wyrobu masła, a także kasz w stępach czy mielenia zboża w żarnach.

Na stanowiskach można też zobaczyć, jak tkano, wyklepywano kosę czy produkowano uprzęż konną. Nie zabraknie też prezentacji garncarskich, rymarskich w wykonaniu prawdziwych mistrzów rzemiosła.

Wystawie towarzyszyć będzie m.in. Konferencja naukowa "1918-2018 Stulecie Przemian Polskiej Wsi" oraz IV Kongres Polskiego Rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Czwartek, 13 grudnia Godz:
Imieniny: Otylii, Łucji