Nadciąga duże ocieplenie. To oznacza lokalne podtopienia i powodzie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-02-2021,21:55 Aktualizacja: 14-02-2021,22:12
A A A

W nadchodzącym tygodniu temperatura może sięgnąć nawet 13 stopni Celsjusza, co po fali siarczystych mrozów połączonych z obfitymi opadami śniegu, oznacza ryzyko powodziowe.

Przed "potencjalnie niebezpieczną sytuacją na rzekach" ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

W przyszłym tygodniu prognozowane jest duże ocieplenie. "Od środy widoczne będzie zdecydowane ocieplenie napływające z zachodu. Prognozowana jest dodatnia temperatura przez całą dobę, a w weekend możemy spodziewać się (zachód Polski) aż 13°C!" - podaje IMiGW-PIB.

Marek Gróbarczyk, ministerstwo infrastruktury, zarządzanie ryzykiem powodziowym

Jak ograniczyć zagrożenie powodziowe? Ruszają konsultacje ważne dla rolników

Rozpoczynają się konsultacje społeczne dotyczące aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) w Polsce, które potrwają do czerwca - poinformował Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury. Plany zarządzania...

Specjaliści zwracają uwagę, że sytuacja spowoduje szybkie topnienia pokrywy śnieżnej, co w połączeniu z opadami deszczu, zjawiskami lodowymi na rzekach oraz powstającymi zatorami stwarza ryzyko groźnych wezbrań. "Sytuacja przypomina zespół zdarzeń, które w 1982 roku doprowadziły do powodzi. Scenariusz taki jest możliwy, ale nie musi się powtórzyć" - czytamy w komunikacie.

Meteorolodzy przypominają, że na początku stycznia opublikowali "eksperymentalną, długoterminową prognozę temperatury powietrza i opadu atmosferycznego" na luty 2021 roku, której wyniki informowały, że w ostatniej dekadzie lutego (21-28.02.2021) model IMGW-TWS przewidywał temperaturę minimalną poniżej -10°C na Kasprowych Wierchu i Śnieżce, południu Polski i na ścianie wschodniej od wojewódzka podkarpackiego (-18°C), po Suwalszczyznę (-14°C).

Na przeważającym obszarze naszego kraju temperatura minimalna miała wahać się od -8°C do 1°C, a najcieplejsze pod względem temperatury minimalnej pozostać miało wybrzeże Polski z wartościami od -6°C do 2°C. Najwyższa temperatura maksymalna według modelu IMGW-TWS, spodziewana była w południowo zachodniej i zachodniej Polsce oraz na wybrzeżu (wartości temperatury maksymalnej od 0°C do 10°C, miejscami 11°C.

Pozostały obszar to przeważnie wartości od -3°C do 6°C. Wyniki eksperymentalnego modelu WRF-CFS (start prognozy z 25.01.2021 r. godz. 00:00) wskazywały na znaczne ochłodzenie w pierwszej i trzeciej dekadzie lutego, przy czym przewidywane wartości temperatury powietrza są wyraźnie niższe od prognozowanych przez model IMGW-TWS. Okres od 3 do 6 lutego przewidywaliśmy jako najchłodniejszy w pierwszej dekadzie miesiąca.

"Możemy spodziewać się, iż po chwili ciepłej aury powrócą mrozy. Sytuacja jest dynamiczna i prosimy o monitorowanie sytuacji i śledzenie komunikatów IMGW-PIB i alertów lokalnych i rządowych" - podają synoptycy.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj