Nabór na "Modernizację gospodarstw" trzeba przyspieszyć

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-01-2021,19:00 Aktualizacja: 13-01-2021,19:21
A A A

Zdaniem Podlaskiej Izby Rolniczej wczesna wiosna to lepszy termin składania wniosków o dofinansowanie zakupu maszyn i sprzętu do gospodarstw niż przewidywany na ten nabór czerwiec.

PIR we wniosku do Grzegorza Pudy, ministra rolnictwa podkreśla swoją aprobatę dla wiadomości o planie uruchomienia w 2021 roku naboru wniosków na "Modernizację gospodarstw rolnych" - obszar D, w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" PROW na lata 2014-2020.

restrukturyzacja zadłużenia gospodarstw, pieniądze, kowr

Rolnicy toną w długach, ale ustawa oddłużeniowa pomaga nielicznym

Ze 120 wniosków o przejęcie długu gospodarstwa w zamian za przeniesienie własności jego ziemi na rzecz Skarbu Państwa, większość pozostała bez rozpatrzenia, a do podpisania umów doszło w zaledwie ośmiu przypadkach. Nowe dane na temat...

"Wraz z tą informacją doszły do nas pogłoski jakoby nabór miał być uruchomiony w czerwcu, dlatego też występujemy z wnioskiem, aby w przypadku wyżej wspomnianego działania miało to miejsce w marcu czy kwietniu, kiedy rolnicy mają więcej czasu na zebranie i opracowanie indywidualne, czy też z doradcą, wniosków aplikacyjnych o przyznanie wsparcia. Należy mieć na uwadze, iż rolnicy rozpoczynają inwestycje w swoich gospodarstwach głównie na wiosnę" - napisał Grzegorz Leszczyński, prezes PIR.

Jednocześnie wskazał, że dla tak ważnego dla rolników naboru (chodzi bowiem o dofinansowanie zakupu m.in. maszyn) czerwiec nie jest dobrym czasem. Rozpoczynają się bowiem wówczas intensywne prace polowe - od sianokosów po żniwa.

Ponadto np. marzec w ocenie samorządu rolniczego byłby korzystny dla instytucji wdrażającej, czyli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, bo wnioski o pomoc byłby staranniej przygotowane.

Niedawno podlaska izba złożyła też wniosek do resortu rolnictwa, by m.in. w ramach wsparcia "Restrukturyzacji małych gospodarstw" zwiększyć wielkość ekonomiczną gospodarstw, które kwalifikują się do pomocy do 16 tys. euro (żeby więcej gospodarzy mogło z niej skorzystać).

Samą wysokość wsparcia należałoby zdaniem PIR podnieść do 100 tys. zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj