Na wsi ma się łatwiej żyć. Resorty wychodzą naprzeciw rolnikom

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-01-2018,9:35 Aktualizacja: 30-01-2018,10:12
A A A

Nie 2, lecz nawet do 5 hektarów przeliczeniowych będzie mógł mieć rolnik, którego zgodnie z jego życzeniem zarejestruje jako bezrobotnego powiatowy urząd pracy. Resorty pracują nad ustawami, które mają ułatwić życie na wsi.

Sejmowa komisja rolnictwa zajmowała się ostatnio tematem polityki państwa w zakresie rolnictwa i rozwoju wsi, zawartej w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. O planach i  zadaniach z tym związanych mówili przedstawiciele różnych resortów.

krzysztof jurgiel, ożywienie obszarów wiejskich, aktywizacja wsi, pgr

Minister ma pomysł na aktywizację wsi. Plan jest w rządowej strategii

Aktywizację obszarów po byłych Państwowych Gospodarstwach Rolnych (PGR) jest projektem zawartym w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) - poinformował Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa. W sobotę w Szczecinie polityk...

W opinii Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej bardzo ważna będzie realizacja m.in. programu aktywizacji zawodowej rolników oraz osób związanych z rolnictwem dla potrzeb pozarolniczego rynku pracy.

W tym procesie miałyby być wykorzystywane środki z puli polityki spójności, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, a także z budżetów krajowych instrumentów rynku pracy. Idea przewiduje aktywizację zawodową osób odchodzących z rolnictwa na pozarolniczy rynek pracy.

W resorcie trwają ponadto prace analityczne nad rozszerzeniem definicji osoby bezrobotnej, co umożliwiałoby rejestrację w powiatowych urzędach pracy, jako bezrobotnych rolników posiadających gospodarstwa o wielkości do 5 ha przeliczeniowych (obecny limit to 2 ha).

Wynika z tego, że więcej rolników mających de facto małe areały mogłoby rejestrować się w "pośredniakach" i korzystać z możliwości, które proponują. Chodzi m.in. o pomoc przy znalezieniu pracy, rozpoczynaniu działalności gospodarczej, udział w szkoleniach i kursach.

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, wieś, rozwój wsi, ryszard zarudzki, budowa dróg, budowa kanalizacji

Inwestycje w wiejską infrastrukturę zapisane w rządowej strategii

Budowa dróg, wodociągów, kanalizacji, dostęp do internetu, to główne sposoby podniesienia jakości życia na wsi, które mają być realizowane w ramach projektów zapisanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego...

Zgodnie z założeniami byłoby to zatem wsparcie dla właścicieli małych gospodarstw, którzy nie chcą rezygnować z ich prowadzenia, a jednocześnie chcą "dorabiać" poza nimi.

W Ministerstwie Energii rozpoczęto z kolei analityczne prace nad likwidacją ubóstwa energetycznego i poprawą stanu sieci energetycznych na obszarach wiejskich. To o tyle ważne, że rolnicy z wielu regionów od dawna narzekają na przerwy w dostawach energii, co bardzo utrudnia prace w gospodarstwach, zwłaszcza tych większych, w dużym stopniu wykorzystujących urządzenia elektryczne.

Resort infrastruktury przygotowuje natomiast nowelizację ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Nowe przepisy mają zapewnić m.in. usprawnienie działania transportu publicznego na obszarach wiejskich i eliminowanie tzw. białych plam transportowych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu