Na Wielkanoc wydamy znacznie więcej niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-03-2018,14:20 Aktualizacja: 08-03-2018,9:36
A A A

W tym roku Polacy wydadzą na Wielkanoc średnio ok. 526 zł, czyli o 126 zł więcej niż przed rokiem - wynika z cyklicznego badania Barometr przeprowadzonego dla Providenta. 4 proc. konsumentów planuje wydatki nawet powyżej 1 tys. zł.

Z roku na rok rośnie popularność obdarowywania najbliższych z okazji świąt wielkanocnych. Co drugi pytany spodziewa się prezentu lub planuje go kupić. Tradycjonalistami jesteśmy za to pod względem sposobów ich spędzania i większość z nas spędzi ten czas w domu z najbliższymi.

boże narodzenie, święta, wydatki na święta, zakup prezentów, zakup jedzenia na święta, Magdalena Jończak, Deloitte

Na święta planujemy wydać więcej niż przed rokiem

W tym roku Polacy zamierzają wydać średnio 882 zł na prezenty, jedzenie oraz spotkania z najbliższymi z okazji Bożego Narodzenia. To o 2 proc. więcej niż w 2016 r. - wynika z badań firmy doradczej Deloitte. "Polacy deklarują, że na tegoroczne...

- W poprzednich latach nie widzieliśmy tak istotnego skoku wydatków jak teraz. Po pierwsze, rośnie świadomość konsumencka co do zasobności własnego portfela, czyli czujemy się finansowo trochę bezpieczniej. Jednocześnie rośnie także świadomość podwyżek cen, czyli uważamy, że jest nieco drożej, dlatego deklarowana suma także jest wyższa - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska

Najwyższe wydatki deklarują osoby zamożne. Grupa konsumentów, która planuje wydać ponad tysiąc zł, nie jest jednak liczna i zalicza się do niej tylko 4 proc. 12 proc. badanych przeznaczy na ten cel nie więcej niż 200 zł. To zwykle osoby powyżej 59 lat i samotne. Co trzecia osoba nie wie jeszcze, ile pieniędzy pochłoną świąteczne zakupy.

- Jest to bardzo znamienne, bo oznacza, że Polacy nie planują wydatków z wyprzedzeniem. A te związane ze świętami wielkanocnymi, Bożym Narodzeniem czy wyjazdem wakacyjnym zdarzają się co roku i powinniśmy je planować wcześniej, żeby uniknąć niemiłych niespodzianek finansowych - zauważa Karasińska.

[WIDEO] Mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska


hodowla karpi, karp, cena karpia, odłowy karpi, Marek Trzcieliński, Związek Producentów Ryb

Karpie na święta będą bardzo drogie. Ryb jest o wiele mniej niż przed rokiem

Tegoroczne odłowy karpi przekroczyły już półmetek. Niestety, nie napawają jednak optymizmem ani hodowców ryb, ani konsumentów, u których karp króluje na świątecznym stole. Marek Trzcieliński, prezes Związku...

Co dziesiąty Polak deklaruje, że wielkanocne wydatki będą znacznym obciążeniem dla jego budżetu, a ich organizacja jednym z największych, które poniesie w tym roku. Kluczem do uniknięcia finansowych problemów jest planowanie budżetu domowego.

- Na takie wydatki powinniśmy oszczędzać już dużo wcześniej i unikać działania według zasady "zastaw się, a postaw się". Te wydatki i wszelkie związane z nimi decyzje finansowe powinny być przemyślane - podkreśla ekspertka.

Decyzję o ewentualnej pożyczce warto podejmować po przeanalizowaniu potrzeb, a także możliwości późniejszej spłaty. - Za każdym razem sprawdzajmy wysokość raty, oprocentowania, całość kosztów, które wiążą się z tą pożyczką, i dostosowujmy je do swoich możliwości - radzi przedstawicielka Providenta.

Polacy planują wydatki nie tylko na artykuły spożywcze, lecz także na prezenty. Rośnie popularność obdarowywania najbliższych podarunkami od zajączka. W ubiegłym roku wydatki na ten cel deklarowało 37 proc. pytanych, w tym roku już 49 proc.

To nowość w świątecznej tradycji, ale za to pod względem sposobów na spędzenie Wielkiej Nocy jesteśmy tradycjonalistami. Większość spędzi ją z rodziną. - Siedmiu na dziesięciu badanych spędzi święta w domu, w gronie rodziny. Z kolei czterech na dziesięciu planuje wizyty u znajomych i przyjaciół. Tylko bardzo niewielki odsetek (2 proc.) planuje wyjazdy wypoczynkowe - mówi na koniec Anna Karasińska.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement