Na rynku mocy wszyscy mamy skorzystać. Projekt ustawy jest gotowy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-05-2017,9:30 Aktualizacja: 17-05-2017,9:45
A A A

Minister energii skierował na posiedzenie Stałego Komitetu Rady Ministrów projekt ustawy o rynku mocy. Resort chce, by nowe przepisy zaczęły obowiązywać od stycznia 2018 r. Mają zapewnić bezpieczne dostawy energii dla przemysłu i gospodarstw domowych.

Projekt uwzględnia wnioski z analizy zgłoszonych uwag w konsultacjach społecznych i uzgodnieniach międzyresortowych. Prace nad ustawą trwają od początku 2016 roku. ME podkreśla, że nowe przepisy mają zapewnić ciągłe i stabilne dostawy energii elektrycznej dla przemysłu i do wszystkich gospodarstw domowych.

Krzysztof Tchórzewski, bezpieczeństwo energetyczne Polski, energetyka węglowa, ministerstwo energii

Za 10 lat będziemy potrzebować więcej energii niż teraz zużywamy

- Za 10 lat będzie nam potrzeba 25 proc. więcej energii niż dzisiaj zużywamy. Stąd decyzja rządu, że jednak opieramy bezpieczeństwo energetyczne na energetyce węglowej, bo to jest nasz surowiec energetyczny - powiedział Krzysztof...


"Rynek mocy stworzy efekt zachęty do podejmowania decyzji inwestycyjnych i modernizacyjnych w energetyce. To rozwiązanie będzie istotnym narzędziem dostosowywania sektora energetycznego do wyzwań, przed jakimi stanie on w najbliższym czasie, w tym konieczności sprostania wymogom środowiskowym wprowadzanym przez Unię Europejską" - napisano w komunikacie.

Rynek mocy to rodzaj pomocy publicznej polegającej na tym, że wytwórcy energii otrzymują pieniądze nie tylko za energię dostarczoną, ale też za gotowość jej dostarczenia.

Ma on stworzyć zachętę do podejmowania decyzji inwestycyjnych i modernizacyjnych oraz do odstąpienia od zamiaru przedwczesnego wycofywania z eksploatacji istniejących źródeł wytwórczych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj