Na Pomorzu Zachodnim apelują o uznanie części regionu za dotknięty suszą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-08-2015,13:15 Aktualizacja: 21-08-2015,13:29
A A A

Jarosław Rzepa (PSL), wicemarszałek woj. zachodniopomorskiego chce, by południową część regionu uznano za teren dotknięty klęską suszy. Oficjalnie na Pomorzu Zachodnim susza nie występuje.

Z ostatniego raportu Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wynika, że susza na Pomorzu Zachodnim nie występuje. Jednak, według danych przekazanych mediom przez wicemarszałka, straty tamtejszych rolników spowodowane suszą wynoszą około 55 mln zł. Problem występuje w ponad 600 gospodarstwach, a ta liczba może się zwiększyć.

Jak wyjaśnił, jeśli ogłoszony zostanie stan klęski suszy, rolnicy będą mogli się ubiegać o umorzenie bądź rozłożenie podatków na raty, czy też o przesunięcie spłaty opłat za kupioną ziemię.

Chcą debatować o suszy na posiedzeniu plenarnym Sejmu

Temat suszy od kilku tygodniu zdecydowanie dominuje w Sejmie. Można się było o tym przekonać podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Spotkanie, które odbyło się pomimo trwających wakacji parlamentarnych,...

Według danych Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego najbardziej ucierpiały uprawy w powiecie wałeckim. O oszacowanie szkód spowodowanych przez suszę wystąpiło tu już 200 rolników. Na całym Pomorzu Zachodnim takich wniosków złożono już blisko 500. Wnioski wpłynęły z około 30 gmin.

Jak informuje biuro prasowe wojewody, nie ma on podstaw prawnych, by wysłać na pola komisje szacujące szkody, ponieważ z pomiarów wynika, że suszy w regionie nie ma.

Na wniosek wójtów i burmistrzów w regionie powołano osiem komisji gminnych szacujących straty w uprawach. W oparciu o ich raporty rolnicy mogą uzyskiwać ulgi i zwolnienia podatkowe, m.in. zwolnienie i odroczenie w opłacie składek odprowadzanych do KRUS, obniżenie lub rozłożenie na raty przez Agencję Nieruchomości Rolnych płatności czynszów dzierżawnych, ulgi w opłacie podatku rolnego, a także w ewentualnej pomocy społecznej.

Protokoły komisji gminnych nie umożliwiają jednak ubiegania się o odszkodowania przez rolników, których ubezpieczenie w połowie finansowane jest przez Skarb Państwa, a także uzyskania preferencyjnych kredytów i zapomóg.
susza rolna, Piotr Zgorzelski, mirosław maliszewski

Susza w wyborczej walce. PSL i PiS obrzucają się oskarżeniami

PiS próbuje "zbijać kapitał polityczny" na panującej w kraju suszy, wyznając zasadę "im trudniej w rolnictwie, tym lepiej dla PiS" - twierdzą ludowcy. Poseł Piotr Zgorzelski podkreślił na konferencji prasowej, że opinia...

Instytut w Puławach opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin w Polsce. Według urzędników wojewody zachodniopomorskiego pomiary te nie są jednak miarodajne. W regionie punktów pomiarowych jest za mało, a niektóre z istniejących są usytuowane np. w pobliżu dużych zbiorników wodnych, co może powodować błędy w pomiarach.  

Jak poinformowała Zofia Szalczyk, wiceminister rolnictwa,  w kraju powołanych jest ponad 700 komisji szacujących skutki suszy, pracują one na terenie 620 gmin, a ich liczba szybko się zwiększa.

Według oceny wojewodów w wyniku suszy poszkodowanych jest 82 tys. gospodarstw, a szkody wystąpiły na obszarze ponad 800 tys. hektarów. Straty (na 18 sierpnia) szacowane są na 550 mln zł.

Z danych Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa wynika, że susza wystąpiła na terenie całego kraju z wyjątkiem niewielkich obszarów górskich oraz terenów w woj. zachodniopomorskim.

Straty wystąpiły w zbożach jarych, ozimych, roślinach strączkowych, w rzepaku i w rzepiku, burakach cukrowych, ziemniakach kukurydzy na kiszonkę, drzewach i krzewach owocowych, truskawkach, warzywach gruntowych, tytoniu, chmielu.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu