Myśliwi dostaną pieniądze za odstrzał dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-09-2018,17:05 Aktualizacja: 07-09-2018,14:31
A A A

- Będą dopłaty do odstrzelonego dzika. Jakiego rzędu będzie to pomoc - jest to obecnie wyliczane, ale będzie to wysokość rzędu kilkuset złotych od sztuki - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.  

- Chcemy zastosować pomoc finansową, która byłaby atrakcyjna dla myśliwych, a jednocześnie nie obciążałaby zbytnio budżetu. Jest to wyliczane. Może to zachęci myśliwych do zwiększenia odstrzałów - powiedział szef resortu.  

odstrzał dzików, ASF, wirus, podczas żniw

Odstrzał dzików podczas żniw. Skuteczny sposób walki z ASF

Skuteczną redukcję populacji dzików można prowadzić na wzór metody polowań wykorzystywanej w Niemczech. Polega ona między innymi na wykonywaniu spontanicznych polowań podczas żniw przy pracujących maszynach rolniczych.   Wirus...

Polityk ocenił, że niedawne spotkanie z łowczymi okręgowymi i zarządem Polskiego Związku Łowieckiego było bardzo potrzebne. - Cieszę się, że do niego doszło, bo wyjaśniliśmy sobie wiele nieporozumień dotyczących sposobów zwalczania ASF, jak i samej choroby. Wydaje mi się, że w środowisku myśliwych nie do końca zdawano sobie sprawę, jakie zagrożenie dla rolnictwa i gospodarki niesie ta choroba" - wyjaśnił.

- Zwróciłem uwagę na to, że zagrożenie dla hodowli trzody chlewnej w Polsce jest nie wirtualne, tylko faktyczne (...), że bez wybicia dzików na terenach, gdzie jest ASF, a także znacznego, do bardzo małej ilości, zmniejszenia ich pogłowia nie uda się zatrzymać choroby - poinformował minister.

Zdaniem Ardanowskiego, sama bioasekuracja nie wystarczy, choć jej przestrzeganie jest kluczowe. - Rozszerzyliśmy dofinansowanie do działań związanych z bioasekuracją na całą Polskę. Zwracane będzie 75 proc. nakładów poniesionych np. na zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu do wykonywania zabiegów dezynfekcyjnych, odzieży ochronnej, a także na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie, przed dostępem zwierząt domowych - zaznaczył.

afrykański pomór świń, PZŁ, ASF, Jan Krzysztof Ardanowski, odstrzał dzików

Minister ma pomysł, jak zmusić myśliwych do odstrzału dzików

Zminimalizowanie pogłowia dzików, większe zaangażowanie rolników, a także wzmocnienie służb weterynaryjnych i pomoc Unii Europejskiej, pomoże w zwalczaniu choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF) - mówił w czwartek minister...

Według szefa resortu rolnicy, którzy nie są w stanie spełnić warunków bioasekuracji i mają jedną lub kilka sztuk świń powinni zrezygnować z ich chowu w zamian za odszkodowanie.

Zatrzymanie ASF jest uwarunkowane depopulacją dzika, tym że myśliwi wykonają swoją pracę w terenie. - Nikt inny nie jest w stanie tych dzików wybić - ani wojsko, ani policja, tylko myśliwi wiedzą, gdzie dziki żerują, gdzie śpią, gdzie odpoczywają i gdzie zdychają. Praktycznie poluje jednak tylko 10-30 proc. członków kół łowieckich. Reszta to często myśliwi starsi. Członkami kół są również ludzie mieszkający w regionach odległych od terenów łowieckich. Taka sytuacja nie sprzyja przeprowadzaniu sprawnych polowań - tłumaczył minister.

Ardanowski poinformował, że podczas spotkania, myśliwi zobowiązali się do zwiększenia odstrzałów. Będzie to łatwiejsze, kiedy na polach nie będzie już kukurydzy. W tym roku zbiór będzie wcześniejszy. - Chcę również, w porozumieniu z ministrem środowiska, wprowadzić zachętę finansową dla myśliwych za odstrzeloną sztukę. Będą to częściowo pieniądze, które były przeznaczone na budowę płotu na wschodzie Polski - powiedział.

- Był to pomysł nierealny do wykonania. Zostaną natomiast zintensyfikowane odstrzały dzików wzdłuż granicy. Jest w tej sprawie przygotowywane porozumienie ze strażą graniczną. Granica jest na dużym odcinku monitorowana elektronicznie i jeżeli pojawią się dziki przechodzące przez granicę, to zostanie o tym powiadomione koło łowieckie. Myśliwi otrzymają także pomoc w namierzeniu zwierząt - powiedział Ardanowski.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu