MRiRW odpowiada KRIR: stacje meteorologiczne słono kosztują

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-05-2016,10:25 Aktualizacja: 04-05-2016,11:22
A A A

Zakup oraz instalacja jednej profesjonalnej automatycznej stacji meteorologicznej to wydatek około 50.000 zł - podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W uwagach do projektu rozporządzenia szefa resortu w sprawie wartości klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb rolniczy samorząd zawarł m.in. zastrzeżenia dotyczące stacji pozwalających na monitorowanie wystąpienia suszy w uprawach.

klimatyczny bilans wodny, susza rolnicza, krir

Stacje meteorologicze powinny być w każdej gminie

Resort rolnictwa zmienił wartości progowe klimatycznego bilansu wodnego (KBW), czyli wskaźników, które pozwalają na monitorowanie wystąpienia suszy w uprawach. Zdaniem samorządu rolniczego, choć zmiany idą w dobrym kierunku, to jednak...

"W celu zwiększenia dokładności szacowania klimatycznego bilansu wodnego punkty monitorujące opady powinny znajdować się w każdej gminie. Tylko taka liczba punktów pomiaru odzwierciedliłaby rozkład opadów w czasie wegetacji, a to przełożyłoby się na wiarygodny obraz suszy w regionie" - pisze Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Ministerstwo w odpowiedzi przypomniało, że w pierwszym roku prowadzenia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej dysponowano danymi meteorologicznymi pochodzącymi z 227 stacji. Obecnie wykorzystywane są informacje z 354 punktów, a zatem w latach 2007-2015 ich liczba zwiększyła się o 127 (o 56 proc.).

Resort nie wyklucza, że po stosownych uzgodnieniach liczba stacji z danymi w systemie monitoringu suszy rolniczej może jeszcze wzrosnąć. Istnieje bowiem perspektywa pozyskania informacji z kolejnych instytucji, które zakupiły stacje i prawdopodobnie użyczą swoich danych na rzecz systemu.

"Trwają również uzgodnienia dotyczące pozyskania danych meteorologicznych z ośrodków doradztwa rolniczego, które już zakupiły lub zakupią w najbliższej przyszłości stacje meteorologiczne i prawdopodobnie również użyczą danych na rzecz monitoringu suszy rolniczej" - wskazuje ministerstwo.

Władze resortu podkreślają zarazem, że zakup oraz instalacja jednej profesjonalnej automatycznej stacji meteorologicznej to wydatek ok. 50.000 zł plus późniejsza kosztowna eksploatacja urządzeń.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!