Monitorowanie upraw z kosmosu. ARiMR wskazuje na rolę AMS

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-11-2023,10:20 Aktualizacja: 29-11-2023,10:25
A A A

Wykonywane nawet co kilka dni zdjęcia satelitarne wykorzystuje System Monitorowania Obszaru (AMS) wdrożony w tym roku przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). System służy do weryfikacji stanu pól uprawnych.

Agencja podkreśla, że dzięki wspomnianym zdjęciom można obserwować, co dzieje się na danym polu, m.in. jakie zabiegi agrotechniczne są tam przeprowadzane, jak przebiega proces wzrostu roślin.

„Te informacje, po poddaniu automatycznej analizie, ułatwiają sprawdzanie deklaracji zawartych we wnioskach o przyznanie płatności. Monitoring służy już do kontroli administracyjnych w ramach tegorocznej kampanii dopłat bezpośrednich i obszarowych, ale planowane jest jego szersze zastosowanie” – wskazuje w komunikacie ARiMR.

minister, buda, umowa, satelity, teledetekcja, rolnictwo, monitoring

Polska zyska własne satelity. Będą służyć m.in. na rzecz rolnictwa

Weszła w życie umowa, dzięki której Polska zyska własne satelity - poinformował w poniedziałek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Planowana jest budowa co najmniej 4 satelitów. Systemy rozpoczną działanie w 2027 r. Koszt...

Wyróżnione kolorystyką

Jeśli chodzi o szczegóły, AMS bazuje na wykorzystaniu zobrazowań satelitarnych (w szczególności tych darmowych, pochodzących z Programu COPERNICUS z satelitów typu Sentinel), które są pozyskiwane z dużą częstotliwością, tj. co 3-8 dni, dzięki czemu możliwe jest prowadzenie systematycznych długookresowych obserwacji oraz analiza danych związana z prowadzeniem działalności rolniczej – występowanie uprawy, wegetacji roślin, zabiegi agrotechniczne (żniwa, orka, koszenie). Taka ocena jest możliwa, ponieważ tereny orne na zobrazowaniach wyróżniają się kolorystyką w stosunku do terenów pokrytych roślinnością (stałą lub czasową).

„System AMS nie będzie natomiast służył do określania granic działek rolnych. Punktem odniesienia w tym zakresie będzie System Identyfikacji Działek Rolnych, który aktualizowany jest co roku dla połowy kraju na podstawie dużo dokładniejszych zdjęć lotniczych oraz innych źródeł informacji (w tym informacji od rolników, danych z ewidencji gruntów i budynków, wyników z kontroli na miejscu). Na tej podstawie, aktualizowane są granice działek referencyjnych oraz maksymalny kwalifikowany obszar” – czytamy w serwisie Agencji.

satelita, intuition-1, komputer, sztuczna inteligencja, dane, rolnictwo, gleby, ochrona środowiska

Satelita z Gliwic pomoże w gromadzeniu i analizie danych na potrzeby rolnictwa i ochrony środowiska

W listopadzie na orbitę wyniesiony zostanie stworzony w Gliwicach satelita Intuition-1, którego zdaniem będzie m.in. gromadzenie i analiza danych na potrzeby rolnictwa, gospodarki leśnej i ochrony środowiska. Zaawansowany komputer...

System będzie rozszerzany

Jak tam zadeklarowano, w roku 2024 AMS zostanie rozszerzony o weryfikację upraw i kolejne rodzaje interwencji, a przecież informacja na temat sposobu gospodarowania na gruntach rolnych ma wpływ na spełnienie zobowiązań rolników.

„Co do zasady, AMS znajdzie zastosowanie w odniesieniu do około 35-40 proc. gospodarstw, których działki rolne deklarowane są do wsparcia obszarowego. Pozostałe gospodarstwa jak i warunki ubiegania się o płatność, które nie mogą zostać zweryfikowane przy wykorzystaniu AMS i narzędzi uzupełniających, będą weryfikowane, na wytypowanej do tego celu reprezentacyjnej próbie, z wykorzystaniem tradycyjnych metod kontroli realizowanych bezpośrednio w terenie” – zastrzegła Agencja.

Więcej informacji w tym temacie można znaleźć na jej stronie internetowej (tutaj).

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu