Mniej wypadków w rolnictwie. Minister chwali kampanie KRUS

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-03-2023,8:05 Aktualizacja: 10-03-2023,8:09
A A A

Coroczne kampanie i konkursy KRUS dotyczące bezpieczeństwa przyczyniły się do ograniczenia wypadków w rolnictwie o 80 proc. przez ostatnich 30 lat - przekazał Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.

Polityk wziął udział w konferencji inaugurującej projekt prewencyjny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego "Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś". Jak podkreślił, rolnictwo jest bardzo trudną, odpowiedzialną dziedziną gospodarki.

wypadki w gospodarstwach, ładowarka najechała mężczyznę, Świnków, powiat krotoszyński

Wypadek w gospodarstwie. Pracownik najechany przez ładowarkę

Do poważnego wypadku doszło w gospodarstwie rolnym w Świnkowie (pow. krotoszyński, woj. wielkopolskie). Na pomoc wezwano służby ratunkowe. Ruszyli tam strażacy, karetka pogotowia ratunkowego oraz policjanci. Zadysponowano też śmigłowiec medyczny....

- Praca w rolnictwie jest też szczególnie niebezpieczna. To praca z maszynami, ze zwierzętami, na powietrzu w różnych warunkach atmosferycznych (...). Ta praca rzeczywiście wiąże się z ogromnym ryzykiem - powiedział szef resortu. Wskazał, że zgodnie z szacunkami przez ostatnie 30 lat liczba wypadków w rolnictwie spadła o 80 proc., do czego przyczyniły się m.in. organizowane przez KRUS kampanie i konkursy dotyczące bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach.

- Bez względu na wielkość produkcji, ekonomiczne skutki, to właśnie życie i zdrowie jest najważniejsze i na to powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę - stwierdził Kowalczyk. Podkreślił, że Strategia Wizji Zero, której celem jest wyeliminowanie wypadków przy pracy i chorób zawodowych wśród rolników, promowana przez KRUS, jest celem, który powinniśmy osiągnąć.

- Mam nadzieję, że kolejna edycja kampanii przyczyni się do tego, że będziemy bardzo czujni (...) po to, żeby rzeczywiście tę trudną, niebezpieczną pracę na roli w gospodarstwach wykonywać bezpiecznie. Mam nadzieję, że wszyscy uczestniczący w konkursie przyczyniają się po pierwsze do bezpieczeństwa w gospodarstwie, ale też promują to bezpieczeństwo wśród innych - powiedział wicepremier.

wypadki z udziałem ciągników rolniczych, gmina Orla, KPP Bielsk Podlaski, pijani traktorzyści

Śmierć pod ciągnikiem. Poszukiwany sprawca wypadku wreszcie za kratami

Poszukiwany przez sąd 39-letni mężczyzna, skazany za doprowadzenie przed 2 laty po pijanemu do śmiertelnego wypadku za kierownica ciągnika rolniczego, został zatrzymany przez policjantów z KPP w Bielsku Podlaskim. Ma do odsiedzenia 3-letni...

- Postanowiliśmy skoncentrować wszystkie działania i kampanie prewencyjne w ramach jednego projektu, pod jednym hasłem, jedną marką "Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś" - poinformował Marek Surmacz, zastępca prezesa KRUS.

Przekazał, iż w najbliższym czasie Kasa w ramach projektu będzie realizowała nową kampanię: bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami.

Ma ona na celu promować zapobieganie skutkom niewłaściwego stosowania i magazynowania niebezpiecznych substancji w gospodarstwie rolnym oraz zasady ochrony środowiska naturalnego.

Warunkiem udziału w konkursie jest przekazanie do najbliższej placówki terenowej lub oddziału regionalnego KRUS do 21 kwietnia formularza zgłoszeniowego.
 

Poleć
Udostępnij