Mleczarze boją się przerw w dostawach prądu. Apelują do ministra

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-06-2017,13:40 Aktualizacja: 08-06-2017,13:59
A A A

Do firm mleczarskich docierają coraz częściej sygnały o planowanych ograniczeniach dostaw prądu do zakładów produkcyjnych. Zaniepokojeni przedstawiciele czterech organizacji z branży wystąpili w tej sprawie do Krzysztofa Tchórzewskiego, ministra energii.

"Działania w kierunku ograniczenia dostaw energii mogą skutkować ogromnymi stratami i negatywnymi konsekwencjami dla funkcjonowania podmiotów przetwórstwa mleka. Nie wyobrażamy sobie, aby wstrzymały skup mleka lub ograniczyły produkcję czy wyłączały linie technologiczne, które często muszą pracować bez przerwy" - czytamy w piśmie.

mleko, cena mleka,  producenci mleka, mleczarnie

Cena mleka będzie wysoka i stabilna

Cena skupu mleka w kwietniu 2017 roku według Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła 130,93 złotych za hektolitr tj. 1,30 złotych za litr i była wyższa o 27,4 proc. niż w kwietniu 2016 r. oraz o 0,4 proc. niższa od ceny wypłaconej w marcu...

Dokument sygnowali prezesi zarządów: Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, Polskiej Izby Mleka, Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy oraz Związku Polskich Przetwórców Mleka.

Ich zdaniem zakłady mleczarskie, a także gospodarstwa produkujące mleko, z uwagi na ciągły charakter pracy oraz nietrwałość surowca, powinny być traktowane jak przedsiębiorstwa wrażliwe.

"Szczególne znaczenie ma w tym przypadku umożliwienie dobowego przerobu surowca bez konieczności uiszczania kar, gdy aktualny limit mocy jest mniejszy od minimalnej mocy niezbędnej do funkcjonowania zakładu mleczarskiego" - brzmi wystąpienie do ministra.

Autorzy pisma zwrócili się do szefa resortu energii, by podjął działania zmierzające do uwzględnienia przedsiębiorstw mlecznych w katalogu o szczególnym znaczeniu, podlegających wyłączeniu z ograniczeń poboru mocy.

W tym celu trzeba znowelizować odpowiednie przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów z 23 lipca 2007 roku w sprawie szczególnych zasad i trybu wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw stałych oraz w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej lub ciepła.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu