Ministrowie chcą zwiększyć produkcję białka paszowego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-10-2021,8:05 Aktualizacja: 26-10-2021,8:09
A A A

Kraje Trójmorza mają ogromny potencjał, chcemy go rozbudowywać - zadeklarował Grzegorz Puda, minister rolnictwa podczas Szczytu Ministrów Rolnictwa Regionu Trójmorza. Spotkanie zakończyło się podpisaniem wspólnej deklaracji w sprawie możliwości zabezpieczenia produkcji białka paszowego w regionie.

W Krakowie odbył się Szczyt Ministrów Rolnictwa Regionu Trójmorza: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Republiki Czeskiej, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier z udziałem Komisarza UE ds. Rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. Szczyt zorganizowano z polskiej inicjatywy.

Grzegorz Puda, nakłady na rolnictwo, Polski Ład dla rolnictwa

Puda: idą lepsze czasy dla rolników. Rok w fotelu ministra

Mówimy o 20-proc. wzroście nakładów na polskie rolnictwo rok do roku. W 2022 r. będzie to 60 mld zł. To z pewnością przełoży się na komfort życia gospodarzy - zapewnia Grzegorz Puda, minister rolnictwa. "Gazeta Polska...

Jak mówił podczas briefingu podsumowującego obrady Puda, celem szczytu jest zacieśnianie współpracy w dziedzinie rolnictwa krajów regionu Trójmorza. - Ta wzmocniona współpraca ma służyć lepszej identyfikacji potrzeb, wspólnych problemów, tego co nas łączy, wspólnych szans i wyzwań, które możemy wspólnie podejmować - podkreślił.

Poinformował, że podczas szczytu poruszono przede wszystkim temat produkcji białka paszowego w krajach Trójmorza. - Wybraliśmy ten temat, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że musimy stawiać na rodzimą produkcję, chcemy zwiększyć produkcję białka paszowego w krajach Trójmorza i doprowadzić do zmniejszenia importu białka paszowego z krajów spoza UE. Dyskutowaliśmy także o problemach i potrzebach producentów rolnych, zastanawialiśmy się, jakie mechanizmy, jakie formy pomocy powinniśmy wprowadzić, by w większym stopniu niż dotychczas uniezależnić się od pozaeuropejskich producentów roślin białkowych - podkreślił minister.

Przekazał, że pomysły i postulaty znalazły odzwierciedlenie we wspólnej deklaracji w sprawie możliwości zabezpieczenia produkcji białka paszowego w regionie Trójmorza.

Grzegorz Puda, protesty rolników, POlski ład dla rolnictwa, Wspólna Polityka Rolna

Puda odpiera zarzuty. Zapewnia, że spotyka się z rolnikami

Środki europejskie z WPR na rolnictwo nie są zagrożone. Ale proszę pamiętać, że bardzo wiele zapowiedzi w ramach Polskiego Ładu opiera się o budżet państwowy - powiedział Grzegorz Puda, minister rolnictwa w rozmowie . Szef resortu w rozmowie z...

Dodał, że spotkanie dotyczyło też wpływu Wspólnej Polityki Rolnej na produkcję białka pochodzenia rodzimego, a także metod unowocześnienia rolnictwa, by było bardziej zrównoważone i wykorzystywało najnowsze technologie.

- Było to pierwsze spotkanie ministrów rolnictwa w formacie Trójmorza, wierzę, że nieostatnie. Kraje naszego regionu mają ogromny potencjał, chcemy ten potencjał rozbudowywać. Działając wspólnie możemy najskuteczniej stawiać czoła wyzwaniom i rozwiązywać problemy, które stają przed nami wszystkimi - podsumował minister rolnictwa

Wojciechowski dodał, że współpraca krajów regionu jest niezwykle istotna. Przypomniał, że Europa Środkowo-Wschodnia przeszła trudną historię. - W krajach dawnego systemu komunistycznego rolnictwo przeszło dramatyczne doświadczenia przymusowej kolektywizacji, niszczenia gospodarstw rolnych, podczas gdy zachodnia Europa korzystała już ze Wspólnej Polityki Rolnej - zaznaczył.

"Silny sektor rolny może przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, modernizacji gospodarek i do zwiększenia konkurencyjności naszych państw nie tylko w Europie, ale także na rynkach globalnych. W tym kontekście cieszy mnie, że jednym z tematów Szczytu jest zabezpieczenie produkcji białka paszowego. Polska postrzega tę kwestię za kluczową dla budowy bezpieczeństwa żywnościowego oraz zmniejszenia uzależnienia Unii Europejskiej od importu białkowych materiałów paszowych. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z ryzyk wynikających z zaburzeń w łańcuchach dostaw" - czytamy w liście prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników szczytu.

Prezydent zwraca uwagę, że Trójmorze to olbrzymi potencjał - 112 mln mieszkańców oraz 30 proc. terytorium Unii Europejskiej.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj