Ministerstwo zachęca do nauki w szkołach rolniczych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
11-05-2017,8:05 Aktualizacja: 11-05-2017,8:06
A A A

Od soboty rusza akcja "rolnik szuka szkoły" zachęcająca absolwentów gimnazjów do podjęcia nauki w szkołach rolniczych. Jest ich w całym kraju 47 i cieszą się dobrą renomą - poinformował wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.

Uzyskanie wykształcenia rolniczego jest o tyle ważne, że jest ono wymagane przy korzystaniu z wielu programów unijnych - tłumaczył Romanowski.

Szkoły rolnicze nadzorowane przez resort rolnictwa mają status szkół zawodowych oraz techników. To nowoczesne placówki wyposażone w pracownie do praktycznej nauki zawodu. Często dysponują internatem czy bursą dla młodzieży dojeżdżającej.

edukacja, uczniowie, szkoła, rolnictwo, Krzysztof Jurgiel, MRiRW

Ministerstwo rolnictwa chce przejmować kolejne szkoły

Nowy szef resortu rolnictwa zapowiada rewolucję w edukacji rolniczej. Krzysztof Jurgiel chce, aby pod skrzydła ministerstwa trafiło kilkadziesiąt nowych placówek. - Podejmiemy energiczne działania w tym zakresie - mówił podczas...
- Są to jedne z najnowocześniejszych placówek dydaktycznych dla młodych adeptów sztuki rolniczej - zaznaczył wiceminister.

Jak mówił Romanowski szkoły te nie mają problemu z pozyskaniem uczniów, w ubiegłym roku chętnych było o 10 proc. więcej niż rok wcześniej.

Największym zainteresowaniem cieszą się kierunki mechanizacji i agrotroniki (wykorzystywanie najmowych technologii przy produkcji rolnej) oraz specjalności weterynaryjne. Ponadto chętnie młodzież uczy się na kierunkach gastronomicznych. W sumie w szkołach jest 27 różnych kierunków kształcenia. Można w nich także znaleźć "niszowe" kierunki jak np. turystyka winna. Są też takie kierunki jak agroturystyka, agrobiznes czy zielarstwo.

Obecnie w szkołach kształci się 10 tys. młodzieży, prowadzone są również kursy dla dorosłych, z których korzysta rocznie ok. 2 tys. osób.

Szkoły rolnicze zostały w 1998 r. przekazane z resortu rolnictwa do samorządów powiatowych, od 2006/2007 - rozpoczął się proces odzyskiwania szkół, gdyż jak zaznaczył wiceminister "model ten nie sprawdził się".

Według Romanowskiego pod nadzorem resortu ma być w sumie 60 szkół. Szkoły te finansowane są poprzez ministerstwo rolnictwa z budżetu państwa. Stąd też pochodzą pieniądze na inwestycje m.in. wyposażenie tych placówek, które obecnie sięgają 20 mln zł.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!