Minister zabiega o zwiększenie eksportu do Chin

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Andrzej Borowiak (PAP), (em) | redakcja@agropolska.pl
05-11-2018,15:35 Aktualizacja: 05-11-2018,15:47
A A A

- Pracujemy nad zwiększeniem eksportu drobiu do Chin. Władze tego kraju przemyślą też kwestię regionalizacji w kontekście ASF - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa po spotkaniu ze swoim chińskim odpowiednikiem w Szanghaju.

- Bardzo mocno podniosłem, żeby procedury związane z dostępem do rynku chińskiego (...) trwały krótko, żeby to się nie ciągnęło latami - powiedział szef resortu, opisując swoją rozmowę z Hanem Changfu.

eksport, żywność, eksport żywności, agrobiznes, dywersyfikacja eksportu

W tym roku eksport żywności może osiągnąć 30 mld euro

W tym roku wartość zagranicznej sprzedaży żywności może zbliżyć się do 30 mld euro - ocenił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że o ponad 10 proc. wzrósł eksport do największego odbiorcy polskich produktów - Niemiec....

Ardanowski jest członkiem polskiej delegacji rządowej przebywającej w Szanghaju w związku z rozpoczętymi w poniedziałek pierwszymi chińskimi targami importowymi (CIIE), które potrwają do 10 listopada.

Polski minister ocenił, że najistotniejszą kwestią poruszaną na spotkaniach z chińskimi władzami jest dla niego rozszerzenie eksportu drobiu do Chin. - Mamy już otwarcie, czyli nasze procedury zostały uznane, ale jesteśmy w tej chwili jednym z największych na świecie producentów drobiu i około 50 proc., a myślę, że w niedługim czasie nawet 60 proc., mięsa drobiowego będziemy musieli eksportować - powiedział.

Niedawno po prawie dwóch latach zakazu związanego z grypą ptaków przywrócono możliwość eksportu drobiu do Chin z pięciu naszych zakładów drobiarskich, które uzyskały stosowne zezwolenia. Polityk dodał, że we wtorek na spotkaniu z szefem chińskiego urzędu celnego będzie rozmawiał na temat dopuszczenia do tego rynku kolejnych zakładów i rozszerzenia dopuszczonego asortymentu.

drób, eksport drobiu do Chin, mięso, eksport, polski drób do Chin

Polski drób w Chinach to kapitalna szansa dla naszego drobiarstwa

3 lipca został podpisany bilateralny protokół, dotyczący mięsa drobiowego eksportowanego z Polski do Chin. Intensywne prace nad ustaleniem ostatecznego brzmienia treści protokołu trwały od stycznia 2018 roku. Były one możliwe dzięki wydanej...

Przekazał również, że zwrócił chińskiemu ministrowi rolnictwa uwagę na temat ASF, który od niedawna atakuje ChRL. Chiny kontynentalne nie uznają regionalizacji w kontekście tej choroby, w związku z czym zakazują wszelkiego importu z krajów, w których ASF wystąpił, w tym z Polski.

- Zadałem panu ministrowi pytanie, czy teraz, kiedy w Chinach pojawiły się przypadki afrykańskiego pomoru (...), w dalszym ciągu są tak zdeterminowani w nieuznawaniu regionalizacji - oświadczył Ardanowski i dodał: - Pan minister stwierdził, że przeanalizują swoje podejście do regionalizacji.

Ardanowski zaznaczył, że poza drobiem i wieprzowiną Polska ma również inne produkty rolne, które jest w stanie eksportować do Chin. - Mamy całą gamę produktów mlecznych (...), jesteśmy dużym producentem cukru, możemy również eksportować inne rodzaje mięs - powiedział.

Ocenił jednak, że Chiny "nie są workiem bez dna", jeśli chodzi o możliwość eksportu. - Czasami widzę naiwność ze strony producentów na świecie i przekonanie, że Chińczycy zawsze będą importowali - powiedział. Wskazał przy tym przykład polskich jabłek, których eksport jest niewielki, mimo że rodzime sady uzyskały stosowne zezwolenia.

Przestrzegł również przed "rywalizacją polsko-polską" na zagranicznych rynkach i wezwał przedsiębiorców do wspólnego budowania marki krajowej żywności. - Producenci w Polsce powinni zrozumieć, że na rynkach zewnętrznych w jedności siła - powiedział.

Na targi CIIE przybyły delegacje rządowe z ponad 100 krajów, w tym 17 prezydentów i premierów, choć nie ma wśród nich szefa rządu żadnego z najważniejszych państw Zachodu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj