Minister wróży firmom dobry rok

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-01-2017,8:45 Aktualizacja: 26-01-2017,9:07
A A A

Rok 2017 będzie dobry dla polskich firm, choć istnieje niepewność związana z sytuacją na świecie - powiedział Jerzy Kwieciński, wiceszef resortu rozwoju. Podkreślił, że działania rządu są nastawione na gospodarkę i rozwój.

Wiceminister zwrócił uwagę na wyzwania związane z największymi światowymi gospodarkami. Zauważył, że nie wiadomo jeszcze, jak będzie funkcjonowała nowa amerykańska administracja prezydenta Donalda Trumpa i jak przełoży się to na kwestie gospodarcze. Jego zdaniem trudno też przewidzieć, jak w 2017 roku zachowa się gospodarka chińska, choć wszystko wskazuje, że się ustabilizuje.

Witold Słowik, ministerstwo rozwoju, fundusze unijne, programy unijne, wydawanie pieniędzy z UE

Sądne lata dla polityki spójności. Trzeba wydawać unijne pieniądze

Lata 2017-2018 będą kluczowe dla unijnej polityki spójności ze względu na planowaną na 2019 rok jej ocenę. Potrzebna jest więc mobilizacja w wykorzystaniu środków UE, zwłaszcza w programach regionalnych - uważa Witold Słowik,...

Polityk wskazał ponadto, że niepewność dotyczy także sytuacji wewnątrz Unii, m.in. efektu Brexitu czy polityki migracyjnej. - Implikacje Brexitu będą na pewno w naszej gospodarce wyczuwalne - powiedział.

Zauważył, że polski przemysł może skorzystać na unijnej inicjatywie dotyczącej obronności. Dodał, że przyspieszenia nabierają też rozmowy dotyczące rozwiązań w polityce klimatycznej i energetycznej. - Temu na pewno będziemy musieli się przyglądać, bo one niekoniecznie będą miały pozytywny efekt dla nas - zaznaczył.

Kwieciński powiedział, że rząd będzie koncentrował się na otoczeniu prawnym i polityce deregulacyjnej. Przypomniał, że wdrożono już m.in. 30 ze 100 zapowiadanych zmian dla przedsiębiorców, trwają prace nad konstytucją biznesu, przygotowano także zmiany w ustawie wdrożeniowej upraszczające korzystanie z funduszy unijnych.

Podkreślił, że rząd w 2017 roku będzie zwracał uwagę na wykorzystanie funduszy UE. Przypomniał, że ponad 90 proc. projektów jest realizowanych przez firmy, zarówno w postaci dotacji, jak i zleceń dla administracji rządowej i samorządowej.
lewiatan, rynek pracy, zatrudnienie, pracownicy, rozwój gospodarki, wiek emerytalny

Firmom coraz trudniej będzie znaleźć pracowników

W tym roku płace wzrosną, bezrobocie spadnie, jednocześnie firmom coraz trudniej będzie znaleźć pracowników - prognozuje Konfederacja Lewiatan. Podkreśla, że gospodarka ma szanse na szybszy wzrost niż w 2016 r., ale musimy bardziej...

- Fundusze mamy w tej chwili na prostej. W umowach mamy ok. 120 mld zł w tej chwili, czyli 1/4 wszystkich funduszy, które Polska ma dostępne jest już (...) w umowach. Co nas cieszy, programy regionalne ruszyły, to było widać w czwartym kwartale zeszłego roku - podkreślił.  

Zwrócił też uwagę na możliwości wykorzystania środków wsparcia inwestycji z innych źródeł, takich jak plan Junckera, Europejski Bank Inwestycyjny czy Europejski Fundusz Inwestycyjny.

Przypomniał, że w celu lepszej koordynacji wsparcia finansowego dla polskich przedsiębiorstw, rząd powołał Polski Fundusz Rozwoju. Poprzez tworzoną Polską Agencję Inwestycji i Handlu rząd zamierza też wspierać ekspansję gospodarczą polskich firm na rynkach o dużym potencjale wzrostu: w Afryce, Azji i Ameryce.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj