Minister rolnictwa: w poniedziałek rozmowy ze związkowcami i branżą nt. "lokalnej półki"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Bytniewska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
01-12-2023,14:45 Aktualizacja: 01-12-2023,16:15
A A A

Rozmowy z rolniczymi związkami i organizacjami branżowymi na temat projektu ustawy "Lokalna półka" w poniedziałek - zapowiedziała minister rolnictwa Anna Gembicka.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka podkreśliła w piątek podczas konferencji prasowej, że bezpieczeństwa żywnościowego nie da się zapewnić bez budowania opłacalności w polskim rolnictwie. Oceniła że Polska jest w czołówce Unii Europejskiej pod względem samowystarczalności żywnościowej.

Skrócić łańcuchy dostaw

"Musimy wzmacniać sektor rolny, musimy wzmacniać przede wszystkim pozycję rolnika w łańcuchu dostaw. Musimy skracać te łańcuchy dostaw. Temu na przeciw wychodzi ustawa ‘lokalnej półki’ i dotycząca znakowania produktów polską flagą tak, żeby konsument miał pewność, że ten produkt, który wybiera jest po prostu produktem polskim' - wskazała minister.

prawo, projekt, ustawa, prace legislacyjne, rada ministrów, rząd, premier, morawiecki, lokalna półka

Jest projekt ustawy wdrażającej "Lokalną półkę". Premier: chcemy zapewnić rolnikom rynek zbytu

Zależy nam na tym, żeby żywność, która trafia od polskiego producenta do Polaków była jak najtańsza i zapewniała lokalnym rolnikom zwiększanie rynku zbytu – powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek, odnosząc się do...

Przyznała, że projekt potrzebuje ponadpartyjnego porozumienia. "Problemy, z którymi się zmierzamy dotyczą nas wszystkich. Mam nadzieję na to, że ten projekt będzie miał takie poparcie, bo rolnictwo potrzebuje stabilności, rozwiązań systemowych" - podkreśliła minister.

"Będę w poniedziałek rozmawiać z przedstawicielami związków zawodowych rolników, organizacjami branżowymi, bo uważamy, że taki dialog jest bardzo potrzebny. Stąd taki pomysł, żeby ten projekt został przedstawiony do wysłuchania publicznego w taki sposób, żeby z jednej strony rozwiać jakiekolwiek wątpliwości, a z drugiej, żeby móc w pełni wysłuchać tego głosu, zwłaszcza głosu rolników, zwłaszcza głosu organizacji, które ich reprezentują" - poinformowała Gembicka.

Obowiązkowe kampanie

Minister wskazała, że projekt dotyczy nałożenia nowego obowiązku na sprzedawców żywności. Dodała, że chodzi o jednostki handlu detalicznego lub hurtowego o powierzchni sprzedaży powyżej 250 m kw. "Będą oni zobowiązani z jedne strony, żeby te produkty oznaczać flagą polską, z drugiej strony, żeby ta sprzedaż produktów z poszczególnych kategorii: to będą owoce i warzywa, mięso i produkty mięsne, mleko i produkty mleczne oraz pieczywo były w ilości nie mniejszej niż 2/3 danej kategorii produktu rolno-spożywczego w danym roku" - zaznaczyła Gembicka.

Dodała, że wprowadzony zostanie obowiązek przeprowadzenia kampanii edukacyjno-informacyjnej, dotyczącej produktów lokalnych "co najmniej raz w roku przez co najmniej kolejne tygodnie".

minister, gembicka, lista, importerzy, zboże, ukraina, kredyty płynnościowe, paliwo rolnicze

Dopłaty do produktów rolnych to środki doraźne. Potrzebne są rozwiązania systemowe

Między innymi w związku z rosnącą konkurencją ze strony produktów z Ukrainy, potrzeba rozwiązań systemowych, które wzmocnią pozycję rolników na rynku w skali długookresowej – wskazywała minister rolnictwa Anna...

Prace nad spółdzielczością

"Naszym kluczowym zadaniem jest by zwiększać opłacalność w polskim rolnictwie" - stwierdziła. "Już wcześniej w ministerstwie uruchamialiśmy takie programy, dotyczące odbudowy polskiego przetwórstwa, polskiego kapitału w przetwórstwie" - podała minister. Przypomniała, że były adresowane do rolników prowadzących rolniczy handel detaliczny, ale też do mikro i małych i średnich przedsiębiorców.

"Pracujemy nad rozwiązaniami dotyczącymi spółdzielczości, bo widzimy w państwach Europy Zachodniej, że tam wielu rolników jest zrzeszonych w organizacjach . W niektórych sektorach to jest nawet 70, 80, 90 proc. zrzeszonych osób, w ten sposób, że organizacje negocjują, dyktują ceny" - zwróciła uwagę minister. "To jest nasz kolejny cel. O tym będę także rozmawiać z przedstawicielami związków i organizacji branżowych" - poinformowała Gembicka.

Dodała, że rolnictwo potrzebuje rozwiązań systemowych. "Lokalna półka i oznakowanie polską flagą jest takim rozwiązaniem systemowym" - podkreśliła minister. 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu