Minister podtrzymał decyzję o parcelacji gruntów Top Farms

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marek Szczepanik PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-03-2023,12:00 Aktualizacja: 24-03-2023,12:02
A A A

Jeszcze w tym roku 5 tysięcy hektarów dzierżawionych od państwa przez spółkę Top Farms w Głubczycach (woj. opolskie) zostanie przekazane rolnikom indywidualnym - poinformował Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.

Wicepremier spotkał się w Kietrzu z przedstawicielami administracji rządowej, agencji rolnych i rolnikami w celu omówienia zasad zagospodarowania gruntów dzierżawionych w rejonie Głubczyc przez Top Farms. Obecnie spółka użytkuje w woj. opolskim około 10 tys. ha gruntów, hoduje 2 tysiące krów i zatrudnia ponad 200 osób.

Porozumienie w sprawie działań w sprawie majątku Top Farms w Głubczycach

Organizacje rolnicze z województwa opolskiego podpisały list intencyjny w sprawie działań dotyczących zagospodarowania majątku firmy Top Farms w Głubczycach, której umowa dzierżawy od KOWR blisko 10 tys. ha gruntów wygasa...

Firma nie wywiązała się z obowiązku wyłączenia 30 procent gruntów dzierżawionych od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w wyniku czego nie będzie mogła przedłużyć dzierżawy posiadanych w regionie gruntów. Jeszcze w tym roku 5 tysięcy hektarów ma być przeznaczone dla okolicznych rolników indywidualnych.

- Rozmawialiśmy o warunkach zagospodarowania gruntów. Musimy mieć na uwadze również to, aby możliwe było zebranie plonów przez dotychczasowych dzierżawców i aby nowi dzierżawcy mogli już dokonać następnych siewów - powiedział Kowalczyk.

Minister poinformował, że rolnicy są umówieni 29 marca na spotkanie z dyrektorem regionalnego oddziału KOWR. Wówczas ustalą, które działki będą przeznaczone na dzierżawy. Druga połowa dzierżawionych przez Top Farms gruntów wróci do KOWR.
 

Poleć
Udostępnij