Minister o problemach rolników. Kiedy wypłata dopłat do nawozów?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marek Siudaj PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-06-2022,12:35 Aktualizacja: 13-06-2022,12:43
A A A

Trwa rozpatrywanie wniosków o dopłaty do nawozów i mam nadzieję, że w ciągu kilku tygodni nastąpi wypłata środków - powiedział Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.

Wicepremier mówił o problemach, z jakimi zetknęli się polscy rolnicy, najpierw w czasie pandemii, a obecnie ze względu na wojnę. - Bezpieczeństwo żywnościowe jest niezwykle ważne w kontekście brutalnej rosyjskiej agresji na Ukrainę. My możemy czuć się bezpiecznie, mimo że są zagrożone plony na Ukrainie i dostawy zboża z tego kraju. Staramy się pomagać w eksporcie ziarna, ale nie jest to łatwe - powiedział.

dopłaty do nawozów, wsparcie dla rolnictwa, KRIR

Rolnicy nie dostaną dopłat nawozowych przez bariery formalne. KRIR interweniuje

Data stempla pocztowego powinna być uwzględniana przy rozpatrywaniu wniosków o dopłaty do nawozów, a kolejność wnioskowania o tę pomoc i płatności bezpośrednie nie powinna mieć znaczenia - przekonuje Krajowa Rada Izb Rolniczych. W...

Polityk przyznał, że wśród rolników pojawił się niepokój o sytuację na rynkach zbożowych i w sferze hodowli.

- Mamy okres niepokojów, niedawno baliśmy się, że nie będzie zboża, były głosy, aby wstrzymywać eksport, teraz mówi się, że mamy w tym momencie za dużo zboża. Ale proszę, aby w tych czasach niepokoju zachować zimną krew, bo musimy patrzeć nie w perspektywie kilku dni czy kilku tygodni, ale w perspektywie miesięcy, a ta jest niepokojąca, bo jak wynika z relacji ministrów rolnictwa Ukrainy, tamtejsze plony mogą być o połowę niższe w tym roku, do tego dochodzi susza w innych częściach świata - powiedział Kowalczyk.

Zwrócił uwagę na problemy związane z nawozami, które są skutkiem windowania cen gazu przez Rosję, która przygotowywała się do napaści na Ukrainę.

- Ceny nawozów wzrosły 2-3 krotnie. Rząd przeznaczył 4 mld zł na dopłaty do nawozów. Teraz trwa rozpatrywanie wniosków i mam nadzieję, że w ciągu kilku tygodni nastąpi wypłata tych środków. Mam nadzieję, że dopłaty skłoniły rolników, aby nie rezygnować z nawożenia, bo jest bardzo ważne, aby plony tegoroczne były nie mniejsze niż w latach poprzednich w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego Europy i świata - dodał szef resortu rolnictwa.

Krajowa Grupa Spożywcza, Andrzej Śliwka, Rafał Romanowski, holding spożywczy

Krajowa Grupa Spożywcza ma wzmocnić bezpieczeństwo żywnościowe kraju

Kapitał własny Krajowej Grupy Spożywczej wynosi 1,3 mld zł - powiedział Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa na sejmowej komisji rolnictwa. Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych dodał, że w holdingu zatrudnionych jest ok. 5...

Przypomniał o problemach, które dotknęły producentów trzody chlewnej. Dodał, że ceny na tym rynku się odbiły, ale przyznał, że jednocześnie mocno zdrożały pasze.

- Tutaj była stosowana pomoc od listopada do marca i myślę, że będzie kontynuowana, w mniejszej skali finansowej, w mniejszym procencie, ale chcemy, aby ten rynek, który najmocniej ucierpiał, był wspierany, żeby polscy rolnicy nie musieli likwidować hodowli z powodów ekonomicznych - stwierdził Kowalczyk.

Polityk mówił także o ubezpieczeniach rolniczych. Jak powiedział, deszcze uchroniły rolników przed suszą taką, jak ta sprzed kilku lat, ale zachęcał do korzystania z ubezpieczeń. - Zachęcam do ubezpieczeń. Dopłata 65 proc. do składki powinna być odpowiednią zachętą, powinna dawać bezpieczeństwo ekonomiczne rolnikom -  stwierdził.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj