Miliony złotych zainwestują w meliorację

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-03-2015,13:00 Aktualizacja: 10-03-2015,14:49
A A A
Ponad 19,7 mln zł z resortu rolnictwa trafi na Pomorze Zachodnie na prace melioracyjne. Środki przeznaczone będą na oczyszczenie rzek i konserwacje urządzeń.
 
Większość kwoty, która ma pochodzić z rezerwy celowej ministerstwa rolnictwa na 2015 r., pozwoli finansować m.in. utrzymanie i konserwację rzek, kanałów i jezior istotnych dla rolnictwa w województwie zachodniopomorskim. 
 
Modernizacji poddane zostaną także urządzenia melioracji wodnych, m.in.: stacje pomp, rurociągi o średnicy co najmniej 0,6 m czy jazy.
 
Na oczyszczenie rzek i kanałów z gałęzi, konarów, śmieci, a także porządkowanie skarp wraz z wykonaniem ich ubezpieczeń z materiałów naturalnych, usunięcie tam bobrowych zostanie przeznaczonych ponad 13,5 mln zł. 
 
Odnowieniu zostaną poddane także elementy stalowe i drewniane rzecznych zastawek. Remonty stacji pomp, zbiorników oraz agregatów pompowych kosztować będą w tym roku 3,5 mln zł.
 
Pozostałe środki zostaną przeznaczone na uzupełnienie gruntów i zabudowę wyrw w wałach przeciwpowodziowych, utrzymanie skarp rzek i kanałów czy naprawę znaków wodnych na jeziorach.
 
Środki trafią do Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. Będą uruchomione po decyzji ministra finansów. Jak powiedział PAP Sławomir Kobarynka, członek zarządu ZZMiUW, szczegółowy plan i harmonogram wydatkowania przyznanych pieniędzy powstanie na przełomie marca i kwietnia.
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu