Miliony złotych pójdą na drogi dojazdowe do pól

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-05-2017,11:00 Aktualizacja: 10-05-2017,16:10
A A A

Zarząd województwa lubuskiego zatwierdził plan podziału środków z budżetu samorządu, związanych z wyłączeniem gruntów rolnych z produkcji rolniczej na 2017 rok.

Pieniądze (1,8 mln zł) zgodnie z prawem przeznaczone zostaną w formie dotacji na modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Gminy dostaną - w zależności od realizowanego zadania - od 10 tys. do 100 tys. zł, zaś dwa powiaty, które znalazły się na liście odbiorą 41 tys. i 170 tys. zł.

Zaorywanie pasów drogowych, budowa dróg, poszerzanie areału, Prawo geodezyjne

Rolnicy orzą w drogach. Wójtowie mają dość i grożą karami

Zaorywanie pasów drogowych przez rolników to niestety, dość częsta praktyka. Szefowie gmin apelują, by tego nie robić i grożą konsekwencjami, z policyjnymi postępowaniami włącznie. W wielu miejscach rolnicy, uprawiając pola położone...

Potrzeby związane z remontami i budową dróg są wciąż ogromne przede wszystkim w małych gminach. Dobitnie potwierdziła to dyskusja podczas jednego z ostatnich posiedzeń sejmowej komisji rolnictwa.

Z wykonanych przed dwoma laty szacunków Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wynika, że drogi znajdują się na drugim miejscu (po inwestycjach wodno-kanalizacyjnych) na liście potrzeb w rozwoju infrastruktury wiejskiej. Oczekiwania zamknęły się wówczas astronomiczną kwotą 28 mld zł.

Gminy zakładały, że będą w stanie partycypować środkami własnymi do wysokości ok. 1/3 kosztów.

Zaproszeni na obrady komisji samorządowcy poruszyli wiele problemów dotyczących sieci drogowej. Przede wszystkim to brak pieniędzy, rozjeżdżanie szlaków przez ciężkie pojazdy czy kłopoty z niesprawiedliwą punktacją w naborach w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

drogi, budowa dróg, drogi krajowe, ministerstwo infrastruktury i budownictwa, jerzy szmit, Andrzej Adamczyk

Powstają drogi za miliardy złotych

W Polsce realizowane są obecnie inwestycje drogowe o wartości ponad 50 mld zł, a wartość tych, na które rozpisano przetargi to ponad 30 mld zł - poinformował w Sejmie Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa. Pod koniec...

Krzysztof Wolny, burmistrz Międzychodu wspomniał też o potrzebie przekazania gminom środków na doprowadzenie do stanu używalności dróg śródpolnych, które należały do Skarbu Państwa, są komunalizowane i stają się mieniem gminnym.

Zbigniew Babalski, wiceminister rolnictwa zapewnił, że wszystkie zgłoszone postulaty i uwagi zostaną przeanalizowane. - Nie ograniczymy się tylko do ich wysłuchania. Nad wszystkimi kwestiami starannie się pochylimy - zapewniał. Nie ukrywał jednak, że wszystkiego od razu zrobić się nie da.

W podobnym tonie wypowiadał się Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa. - Wiem, że potrzeby są większe niż możliwości. Szanowni samorządowcy, jesteśmy w takiej samej sytuacji. Podobnie jak wy, także chcielibyśmy zrobić znacznie więcej i móc rozdzielić więcej środków. Niestety, mamy ich tyle, ile mamy, i musimy nimi gospodarować najmądrzej, jak się tylko da - przekonywał polityk.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement