Miliony pszczół nie przetrwały zimy. Alarmujące dane

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
10-06-2019,10:25 Aktualizacja: 10-06-2019,10:49
A A A

Liczba pszczelich kolonii zmniejszyła się o 16 proc. na przełomie 2017 i 2018 roku - wynika z międzynarodowej ankiety przeprowadzonej w 36 krajach przez brytyjski University of Strathclyde.

Badanie wśród ponad 25,3 tys. pszczelarzy w 36 krajach wykazało, że spośród prawie 544 879 kolonii, które istniały przed zimą, 89124 nie przetrwało, z powodu m.in. czynników pogodowych, problemów z królowymi i naturalnych katastrof.

pszczelarstwo, pszczele rodziny, oprysk sadu, powiat bialski, gmina Konstantynów, gmina Leśna Podlaska

Opryski zabiły pszczoły? Właściciele uli czekają na wyniki badań

W kilku gospodarstwach w gminach Konstantynów i Leśna Podlaska (pow. bialski, woj. lubelskie) wyginęły pszczoły z kilkudziesięciu uli. Pszczelarze obwiniają za to sadownika, który ich zdaniem robił opryski w nieodpowiednim czasie....
Portugalia, Irlandia Północna, Włochy i Anglia doświadczyły strat na poziomie 25 proc., podczas gdy Białoruś, Izrael i Serbia – 10 proc. Były duże różnice między niektórymi państwami, np. Niemcami, Szwecją czy Grecją.

Ogólne straty były niższe niż po zimie 2016/2017, kiedy wyniosły 20,9 proc., ale wyższe niż na przełomie 2015 i 2016 roku, kiedy kształtowały się na poziomie 12 proc. Np. straty w Szkocji wzrosły na przestrzeni trzech lat z 18 proc. aż do 23,7 proc.

Zgodnie z wynikami poprzednich badań pszczelarze, którzy w sezonie zmieniali miejsce pobytu owadów, doświadczyli mniejszych strat niż ci, którzy trzymali pszczoły w jednym miejscu. Mniejsze pasieki dotknęły większe straty niż konkurentów dysponujących większą liczbą owadów.

Badanie opublikowane w "Journal of Apicultural Research" objęło 33 kraje w Europie - w tym cztery wchodzące w skład Wielkiej Brytanii - a także Algierię, Izrael i Meksyk. Przeprowadzili je naukowcy z zajmującego się pszczołami miodnymi stowarzyszenia Coloss, mieszczącym się w instytucie zdrowia pszczół przy Uniwersytecie Berneńskim.

korsztyn, gmina Grunwald, ule w stawie, pasieka, pszczelarstwo

Utopili ćwierć miliona pszczół. Wandale zadali sobie sporo trudu

Sześć uli z blisko 250 tysiącami pszczół zostało utopionych w stawie. Do zdarzenia doszło w miejscowości Korsztyn (gm. Grunwald, woj. warmińsko-mazurskie). Wandale zadali sobie sporo trudu.    Owady należały do Tomasza i Wojciecha...
- Utrata kolonii pszczół to bardzo złożona kwestia. Wpływa na nią w mniejszym stopniu klimat, a w większym pogoda i katastrofy naturalne. Obserwujemy kolonie zimą, ale to, co dzieje się z pszczołami może być związane z warunkami poprzedniego lata - uważa dr Alison Gray z wydziału matematyki i statystyki University of Strathclyde.

- Wiele pszczół ginie w wyniku problemów z królowymi, np. kiedy ona zaginie lub nie składa jaj. Wiele kolonii jest też zaatakowanych przez pasożyty wywołujące warrozę - dodaje badaczka.

Badanie koncentrowało się na źródłach nektaru lub pyłku w sześciu kategoriach: sady, rzepak, kukurydza, słonecznik, wrzos oraz jesienne rośliny pastewne. Są to potencjalnie użyteczne źródła pożywienia dla pszczół, ale rozciąganie okresu aktywności owadów może też wydłużać okres reprodukcyjny pasożytów, osłabiając kolonie i zwiększając prawdopodobieństwo strat zimą.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu