Miliony metrów sześciennych drewna na sprzedaż

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
03-01-2017,7:55 Aktualizacja: 03-01-2017,8:36
A A A

Podkarpaccy leśnicy w 2017 r. planują pozyskać 1 mln 984 tys. metrów sześciennych drewna, tzw. grubizny. To o 64 tys. metrów sześciennych więcej niż w 2016 roku.

- Zasoby drzewne w lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie szacuje się na 127,6 mln m sześc. i wciąż rosną. W ciągu ostatnich 16 lat jest to wzrost o ponad 30 mln m sześc. - powiedział PAP rzecznik krośnieńskiej RDLP Edward Marszałek.

lasy państwowe, pierwokup prywatnych gruntów leśnych, nowela ustawy o lasach

Państwo ma pierwszeństwo w kupnie prywatnych lasów

Sejm uchwalił nowelę ustawy o lasach, która pozwala na wykup lub pierwokup prywatnych gruntów leśnych przez Lasy Państwowe po 1 maja. Nowe prawo krytykuje opozycja, która wskazuje, że uderza ono w konstytucyjne prawo własności....
Wraz ze wzrostem zasobów leśnych Podkarpacia, wzrosło też pozyskanie drewna. Od kilku lat przekracza ono 1,9 mln m sześc. rocznie. Jeszcze dwadzieścia lat wcześniej było to niespełna 1,4 mln m sześc.

- Każdy tysiąc metrów sześciennych pozyskanego drewna to przynajmniej dwa miejsca pracy przy ścince oraz zrywce drewna, a także kilka miejsc pracy w przemyśle drzewnym i handlu drewnem - podkreślił rzecznik.

Średni roczny przyrost w drzewostanach południowo-wschodniej Polski wynosi prawie 10 m sześc. na hektar.

- Natomiast zasobność naszych lasów osiągnęła 303 m sześc. na hektar i jest jedną z najwyższych w Polsce; przeciętna krajowa to 266 m sześc. na jeden hektar. Z kolei średni wiek drzewostanu wynosi 74 lata i jest o 11 lat wyższy niż średnia dla Lasów Państwowych w Polsce i 16 lat wyższy niż średnia dla wszystkich krajowych drzewostanów - przypomniał rzecznik.

lasy państwowe, drewno, pozyskiwanie drewna, opał, konrad tomaszewski, jan szyszko

Lasy Państwowe mogą tworzyć miejsca pracy

Lasy Państwowe odgrywają dużą role w zagospodarowaniu terenów niezurbanizowanych, są wzorem zrównoważonego rozwoju. Mogą one tworzyć miejsca pracy dla ludności wiejskiej - uważa Jan Szyszko, minister środowiska. Polskie Lasy Państwowe...
Blisko 1/3 podkarpackich lasów stanowią drzewostany posadzone 50-70 lat temu na gruntach porolnych. Obecnie trwa przebudowa ich składu gatunkowego.

- Tam gdzie rosły sosny, świerki czy olchy pojawiają się gatunki właściwe dla lasów w tej części Polski, czyli jodły, buki, jawory - dodał Marszałek.

RDLP w Krośnie nadzoruje 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni 418 tys. ha.

Lesistość tego regionu wynosi 38 proc. Od drugiej wojny światowej wzrosła ona o ponad 50 proc., co sprawia, że woj. podkarpackie jest na drugim miejscu pod tym względem w kraju.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement
Advertisement
Advertisement