Masowo zamykają apteki na wsi i w małych miastach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-09-2018,14:00 Aktualizacja: 09-09-2018,15:35
A A A

W ciągu roku funkcjonowania regulacji "Apteka dla aptekarza", liczba aptek w Polsce spadła o 352 placówki, z czego ponad 100 aptek zamknięto na terenach wiejskich.

Oznacza to, że regulacja mocno uderzyła przede wszystkim w mieszkańców wsi i małych miejscowości.

Jest to istotne o tyle, że zgodnie z zapowiedziami projektodawców "Apteka dla aptekarza" miała przyczynić się do wzrostu liczby aptek właśnie na terenach wiejskich - twierdzi Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

apteka dla aptekarza, apteki, andrzej duda, dostęp do leków, prawo farmaceutyczne

"Apteka dla aptekarza" podpisana przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa farmaceutycznego, zwaną "apteką dla aptekarza", która przewiduje m.in., że prawo otwierania nowych aptek będą mieli tylko farmaceuci oraz wprowadza ograniczenia demograficzne i...
Od lipca 2017 roku do lipca 2018 roku liczba aptek w Polsce spadła z 14 tys. 925 do 14 tys. 573 placówek.

"Powyższe liczby nie oddają jednak całej prawdy o stanie rynku aptecznego. Spadek liczby aptek został chwilowo zamortyzowany faktem złożenia około 1 tys. wniosków o otwarcie nowej apteki tuż przed zamknięciem rynku aptecznego w Polsce, czyli przed końcem czerwca 2017 roku" - podkreśla PharmaNET.

Ponieważ po tej dacie aptekę może otworzyć jedynie farmaceuta, przedsiębiorcy - nieframaceuci, do których należy około 1/3 aptek w Polsce, przyspieszyli decyzje o inwestycjach.

Wnioski te są sukcesywnie realizowane, powodując, że w Polsce wciąż otwiera się około 30 aptek miesięcznie (wobec ponad 100 przed zmianą zasad). Natomiast w okresie od 1 lipca 2017 roku do 30 czerwca 2018 roku wniosków o otwarcie apteki na nowych zasadach złożono zaledwie 48 na terenie całego kraju.

apteki na wsi, kupno leków na wsi, leki, krir, senat, krajowa rada izb rolniczych

Na wsi będzie trudniej kupić leki? KRIR apeluje do Senatu

Znowelizowane przepisy Prawa farmaceutycznego wpłyną negatywnie na dostępność i ceny leków dla mieszkańców wsi - przekonuje Krajowa Rada Izb Rolniczych. Zarząd izby wystąpił do władz Senatu o odrzucenie nowej wersji ustawy. Dokument...
"Jeśli dodamy do tego równania utrzymującą się na zwykłym poziomie liczbę zamknięć aptek - około 80 miesięcznie na terenie całego kraju - to okaże się, że po wyczerpaniu zasobu wniosków złożonych przed zabetonowaniem rynku, czeka nas tąpnięcie liczby aptek w Polsce" - zaznacza PharmaNET.

Organizacja zwraca uwagę, że po ponad roku funkcjonowania regulacja "Apteka dla aptekarza" nie zrealizowała więc żadnego z celów prezentowanych w uzasadnieniu ustawy. Jednym z nich było zwiększenie liczby aptek na wsiach. Kolejnym - zwalczanie procederu nielegalnego wywozu leków z Polski.

Regulacje "AdA" okazały się nie mieć z nielegalnym wywozem leków żadnego związku, o czym świadczy konieczność procedowania w parlamencie rządowych projektów dotyczących monitorowania drogowego przewozu leków czy tzw. małej nowelizacji prawa farmaceutycznego.

Ponadto, zwolennicy wprowadzenia "Apteki dla aptekarza" od początku powoływali się na zagrożenie całkowitą monopolizacją rynku usług farmaceutycznych i przejęcia go przez duże, międzynarodowe podmioty.

leki, apteka, wieś, leki bez recepty, ministerstwo zdrowia, KRIR, leki na wsi

Będzie trudniej kupić leki na wsi

Zmiany w obrocie pozaaptecznym lekami na pewno będą. Ale nie wiadomo jakie i kiedy wejdą w życie, bo Ministerstwo Zdrowia prowadzi dopiero prace koncepcyjne odnośnie nowych przepisów. Są one ważne dla terenów wiejskich. Już w maju br....
Tymczasem jak wskazano w raporcie Fundacji Republikańskiej z września 2016 roku, takie zagrożenie nie istniało:

  • apteki sieciowe (ok. 400 konkurujących ze sobą i działających niezależnie od siebie sieci posiadających pięć i więcej aptek) stanowiły około 1/3 rynku aptek,
  • własnością firm z udziałem kapitału zagranicznego było zaledwie pięć podmiotów (w ww. raporcie wskazano, że łącznie do sieci z udziałem kapitału zagranicznego należało 594 spośród 14 780 aptek, czyli 4% polskiego rynku).

"Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne, która weszła w życie 25 czerwca br. wywróciła za to do góry nogami polski rynek apteczny. Z typowego europejskiego systemu otwartego (wg. raportu UOKiK z 2015 r.) zmieniła go w jeden z najostrzejszych w Europie systemów zamkniętych, w którym łącznie obowiązują restrykcyjne ograniczenia właścicielskie, ilościowe (w tym regulacja "1%") oraz geograficzne i demograficzne - zauważa Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement