Mapy zagrożenia powodziowego zaktualizowane

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-11-2020,14:15 Aktualizacja: 19-11-2020,14:19
A A A

Wody Polskie w tzw. II cyklu planistycznym, zaktualizowały mapy zagrożenia powodziowego dla ok. 7 tys. km rzek oraz wszystkie mapy ryzyka powodziowego dla ok. 14,5 tys. km. rzek.

Przedsiębiorstwo podało także w komunikacie, że wykonano nowe mapy zagrożenia i ryzyka powodziowego dla ok. 13,8 tys. km rzek. Z kolei dla powodzi od strony morza opracowanie aktualizacji i nowych map objęło ok. 1,2 tys. km obszarów wybrzeża i ujściowych odcinków rzek. Łącznie mapy opracowane zostały dla ok. 28 tys. km rzek.

stop powodzi, wody polskie, anna moskwa, Krzysztof Woś

Wody Polskie przygotowują nowy plan walki z powodzią

Wody Polskie prowadzą działania, które mają doprowadzić do aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Nowy 6-letni plan będzie obowiązywał od 2022 r. Rozpoczęła się pierwsza konferencja w ramach projektu Stop powodzi. Jej...

- Jesteśmy obecnie w trakcie II cyklu planistycznego w zarządzaniu ryzykiem powodziowym. Trwającym pracom koncepcyjnym towarzyszy realizacja konkretnych działań, zaplanowanych w poprzednich latach. Najbardziej spektakularne z takich przedsięwzięć, choć nie jedyne, to oddany do użytku w połowie roku zbiornik retencyjny Racibórz Dolny. Inwestycja zapewnia ochronę przeciwpowodziową na odcinku Odry od Raciborza aż po Wrocław, w tym miast-symboli, tragicznie doświadczonych przez powódź tysiąclecia z 1997 r. - powiedział cytowany w komunikacie Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich.

Przypomniał, że już w połowie października obiekt przeszedł pierwszy, poważny sprawdzian, przyjmując wody niesione przez falę wezbraniową na Odrze.

W sumie zbiornik zgromadził ponad 50 mln metrów sześciennych wody, bezpośrednio chroniąc przed zalaniem mieszkańców m.in. Dziergowic, Lubieszowa, Bierawy, Kędzierzyna-Koźla, Krapkowic oraz Sławic, Żelaznej i Brzegu, jak również wiele ważnych obiektów, w tym szpital i oczyszczalnię ścieków w Kędzierzynie-Koźlu.

powodzie w hiszpanii, powódź, prowincja Alicante, pedro sanchez, uprawy pod wodą

Powodzie zniszczyły setki tysięcy hektarów upraw

Największe od 140 lat powodzie w Hiszpanii, w wyniku których od czwartku zginęło 6 osób, doprowadziły do zniszczenia upraw rolnych i sadowniczych na obszarze przekraczającym 300 tys. hektarów. Największe straty w rolnictwie...

- Warto jednak podkreślić, że potencjał zbiornika Racibórz Dolny jest dużo większy - w październiku wykorzystaliśmy tylko 25 proc. jego rezerwy powodziowej - powiedział Woś.

Jak informują Wody Polskie głównymi celami zarządzania ryzykiem powodziowym jest zahamowanie wzrostu i obniżenie jego poziomu oraz poprawa systemu zarządzania nim.

- W aktualizowanych Planach Zarządzania Ryzyka Powodziowego wyodrębniono w sumie 11 celów szczegółowych i aż 31 różnych typów działań, które muszą być realizowane w zmaganiach z zagrożeniem powodziowym. Z jednej strony daje to wyobrażenie jak skomplikowany jest to proces, a z drugiej, jak kompleksowego wymaga podejścia - wyjaśnił wiceprezes Woś.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement