Małe firmy nie chcą euro w Polsce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
29-10-2015,13:50 Aktualizacja: 29-10-2015,14:27
A A A

53,7 proc. polskich małych i mikro przedsiębiorców jest przeciwnych zastąpieniu złotego przez euro. To wnioski z badania Instytutu Badań i Analiz OSB oraz portalu Firmy.net

Portal firmy.net zaprezentował wnioski z piątego badania polskich mikro- i małych firm w raporcie "Jak w Polsce prowadzi się własny biznes". Za wprowadzeniem euro w naszym kraju opowiada się 32,3 proc. przedstawicieli przebadanych firm.

Dariusz Kacprzyk, Bank Gospodarstwa Krajowego, Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych

Przedsiębiorcy mogą starać się o wsparcie z planu Junckera

Przedsiębiorcy mogą już ubiegać się o wsparcie z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych w ramach planu Junckera - mówi Dariusz Kacprzyk, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego. Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych powstał z...

W tej grupie zaledwie 13,4 proc. badanych jest zdecydowanie przekonanych o słuszności swojego poglądu. Zdaniem respondentów największą korzyścią z wprowadzenia euro w Polsce byłaby eliminacja kosztów transakcyjnych i ryzyka walutowego, a także wzmocnienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Mali przedsiębiorcy w zasadzie nie widzą żadnych innych korzyści związanych z zastąpieniem złotego przez walutę europejską.

Przedsiębiorcy sektora MMŚP dostrzegają znacznie więcej wad niż zalet włączenia Polski do strefy euro. 50,5 proc. sceptyków ocenia, że skutkiem tego ruchu będzie wzrost cen i spadek krajowego poziomu popytu. 19,3 proc. przedsiębiorców obawia się również wzrostu kosztów prowadzenia działalności, a 14 proc. braku swobody w podejmowaniu autonomicznych decyzji i destabilizacji polityki pieniężnej.

W badaniu wzięło udział 1419 przedstawicieli mikro i małych firm.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj