Mała rewolucja na wsi. W Polsce ubywa gospodarstw rolnych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-12-2017,8:10 Aktualizacja: 12-12-2017,8:25
A A A

W ciągu trzech lat ubyło w Polsce 18,3 tys. gospodarstw rolnych. Jednocześnie o prawie 54,5 tys. wzrosła liczba tych, które produkują głównie na sprzedaż - wynika z danych GUS zebranych w raporcie "Charakterystyka gospodarstw rolnych w 2016 r.".

To kwestia restrukturyzacji rolnictwa - zgadzają się eksperci. W pewnych częściach sektorach proces przebiega ewolucyjnie, a w innych można mówić o małej rewolucji - czytamy we wtorkowym "Pulsie Biznesu". W latach 2013-2016 o ponad 50 tys. (4,5 proc.) zmniejszyła się liczba gospodarstw uprawiających zboża.

lotnisko Stanisławów, gmina Baranów, mazowieckie, wieś, wysiedlenia mieszkańców

Wysiedlą kilkanaście wsi, zlikwidują wiele gospodarstw rolnych

Rada Ministrów we wtorek ma zająć się Centralnym Portem Komunikacyjnym - wynika z porządku obrad rządu. Chodzi o projekt uchwały Rady Ministrów ws. przyjęcia Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność - CPK. Rząd...

- To podtrzymanie tendencji z poprzednich lat, ale dynamika nie jest duża. Tworzenie większych gospodarstw z równoczesną likwidacją mniejszych zostało zahamowane ze względu na płatności bezpośrednie, które przyznawane są do pewnego limitu, i regulacje w zakresie handlu ziemią - komentuje Marta Skrzypczyk, analityk BGŻ BNP Paribas.

Inaczej było w przypadku kukurydzy. Na ziarno uprawiało ją w zeszłym roku o 6,5 proc. więcej gospodarstw niż w 2013 r., a na zielonkę prawie o 7 proc. więcej.

W mleczarstwie dynamika jest znacznie bardziej rewolucyjna. W ciągu trzech lat aż o 25 proc. spadła liczba gospodarstw zajmujących się chowem i hodowlą bydła, co oznacza, że w 2016 roku taką działalność prowadziło 267 tys.

- To duża zmiana. W najmniejszych gospodarstwach proces odchodzenia od produkcji mleka uległ przyspieszeniu, m.in. z powodu utrzymujących się przez kilkanaście miesięcy niskich cen. Wpływ na to ma też kwestia sukcesji i ewentualnego łączenia gospodarstw, bądź odchodzenia od rolnictwa. Ceny mleka wzrosły, ale jeśli ktoś zrezygnował, raczej nie wróci do branży - mówi z kolei Paweł Wyrzykowski, analityk BGŻ BNP Paribas.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement