Łowczy Krajowy ma pilnować pieniędzy i redukcji populacji dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
24-04-2018,17:15 Aktualizacja: 24-04-2018,17:29
A A A

Spore zmiany nastąpiły w obowiązującym od 1 kwietnia nowym Prawie łowieckim. W myśl zapisów dokumentu minister środowiska będzie miał większą kontrolę nad Polskim Związkiem Łowieckim. Liczne obowiązki będzie też sprawował Łowczy Krajowy.  

- Ma przyjrzeć się m.in. przepływom finansowym w PZŁ i poprawić współpracę z rolnikami, którzy narzekali na brak realizacji postanowień zwalczania ASF i redukcji populacji dzików - mówi Henryk Kowalczyk, szef resortu w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia.

łowczy krajowy, piotr jenoch, henryk kowalczyk, polski związek łowiecki, ministerstwo środowiska

Jest nowy Łowczy Krajowy. Minister wręczył akt powołania

Henryk Kowalczyk, minister środowiska powołał nowego Przewodniczącego Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego. Został nim Piotr Jenoch, który zastąpił Lecha Blocha. Jenoch jest absolwentem Wydziału Leśnego Szkoły Głównej...

Polityk zwrócił uwagę, że gospodarze narzekali na niektóre koła łowieckie, przez co rosły straty w uprawach. Nowe prawo nie przywiduje szacowania szkód wyłącznie przez myśliwych.

- Będzie brał udział w szacowaniu strat, alem podstawową rolę rozjemcy ma pełnić przedstawiciel urzędu gminy. To jest ta różnica. Chodzi o to, żeby myśliwy nie był rozjemcą w swojej sprawie - zaznacza minister środowiska.

Pojawiają się też liczne pytania czy Łowczemu Krajowemu przybędzie obowiązków.

- One będą inne. Pojawia się bowiem nowe narzędzie, czyli będzie można wypowiedzieć umowę dzierżawy obwodu łowieckiego dla koła łowieckiego, które nie spełnia planu - wyjaśnił Kowalczyk.

Szef Polskiego Związku Łowieckiego nie będzie miał już tyle ponadto samodzielności, gdyż będzie bardziej zależał od szefa resortu.

 

źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu