Copy LinkXFacebookShare

Los zapylaczy nie jest ci obojętny? Weź udział w konsultacjach

Komisja Europejska rozpoczęła otwarte konsultacje publiczne, w których zainteresowani losem owadów zapylających mogą wyrazić swoje opinie, które przyczynią się do poprawy życia zapylaczy i pomogą w rozwiązywaniu problemów ich dotyczących. 

W Europie owady zapylające to przede wszystkim pszczoły, bzygowate, motyle, ćmy oraz chrząszcze. Niektóre z tych gatunków są udomowione, jak na przykład pszczoły miodne. Prawie 4 na 5 dzikich kwiatów i więcej niż 4 na 5 roślin wymaga zapylenia – informuje na swojej stronie Polski Związek Pszczelarski.

Ostatnie badania dowodzą tymczasem, że upadek owadów zapylających postępuje i jest efektem przede wszystkim działalności człowieka. Według raportu IPBES (międzyrządowa platforma naukowo-polityczna dotycząca różnorodności biologicznej i usług ekosystemowych) bezpośrednie zagrożenia dla zapylaczy to zmiany użytkowania gruntów, intensywne zarządzanie rolnictwem i używanie pestycydów, zanieczyszczenie środowiska, inwazyjne gatunki obce, patogeny i zmiany klimatyczne.

W państwach członkowskich UE istnieje szereg krajowych i regionalnych strategii zapylania. I chociaż nie ma jednej, konkretnej polityki UE wobec owadów zapylających, Wspólnota podejmuje szereg działań korzystnych dla życia owadów zapylających.

Od 11 stycznia prowadzone są 12-tygodniowe konsultacje, w których obywatele UE, naukowcy, organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną środowiska, rolnicy, stowarzyszenia rolników i doradcy rolni, pszczelarze, społeczności wiejskie, architekci krajobrazu, instytucje edukacyjne i władze publiczne mogą wyrażać opinie, które przyczynią się do poprawy życia zapylaczy.  

Konsultacje potrwają do 5 kwietnia. Szczegóły i ankieta znajduje się tutaj

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Rolnicy: kto może, niech sprzedaje stada i ratuje, co się da

ASF, 2. ognisko ASF u świń, afrykański pomór świń, trzoda chlewna, świnie, GIW, Kujawsko-Pomorskie, Czapelki, powiat świecki, bioasekuracja
Hodowla

2. ognisko ASF u świń. Tym razem w woj. kujawsko-pomorskim

ASF, ASF w dużym stadzie, afrykański pomór świń, świnie, trzoda chlewna, Czapelki, Świecie, kujawsko-pomorskie, Inspekcja Weterynaryjna
Hodowla

ASF w dużym stadzie. Znamy szczegóły 2. ogniska w tym roku

Aktualności

53-latek przejechany przez ciągnik, 34-latek stratowany przez byki