LIR: dokładnie zbadana powinna być każda partia towarów rolnych z Ukrainy. Potrzebne dodatkowe punkty kontroli granicznej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-05-2024,7:15 Aktualizacja: 11-05-2024,7:56
A A A

Konieczność wprowadzenia na granicy UE dokładniejszych, pełnych analiz jakości każdej partii zbóż oraz innych płodów rolnych napływających z Ukrainy - wskazuje Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej (LIR).

Ponieważ granice Polski z Ukrainą, to również granice Unii Europejskiej, w związku z tym - według LIR - nasz kraj powinien uzyskać realną pomoc od UE, która pozwoliłaby na zabezpieczenie tak polskiego, jak i unijnego rynku rolno-spożywczego przed napływem towarów o niesprawdzonej, a więc potencjalnie również złej jakości.

Zarząd LIR stoi na stanowisku potrzeby uruchomienia przez odpowiednie służby UE na polskich przejściach granicznych z Ukrainą dodatkowych punktów kontroli jakości towarów rolno-spożywczych, wyposażonych w specjalistyczne laboratoria ze sprzętem do szybkiego badania płodów rolnych. Rozwiązanie to pozwoliłoby na zatrzymanie każdej partii produktów rolno-spożywczych, niespełniających odpowiednich norm UE, co uchroni nasz rodzimy rynek, jak i konsumentów, przed napływem towarów rolnych i żywności złej jakości” – wskazuje w swoim stanowisku lubelski samorząd rolniczy.

Poleć
Udostępnij