Lewica chce wprowadzenia powszechnych ubezpieczeń od suszy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Grzegorz Bruszewski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-08-2019,14:30 Aktualizacja: 28-08-2019,14:44
A A A

Adrian Zandberg, lider partii Lewica Razem zapewnia, że lewica chce wprowadzenia powszechnych ubezpieczeń od suszy oraz zasady, że dla małych i średnich gospodarstw, koszt ubezpieczenia plonów będzie pokrywany przez państwo.

Na konferencji liderów lewicowej listy KW SLD (kandydaci SLD, Wiosny i Lewicy Razem) polityk podkreślił, że potrzebne są działania, które pozwolą poradzić sobie ze skutkami suszy.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy, szacowanie strat, niedobory wody, pomoc dla rolników

Nawet 1000 złotych dotacji na hektar. Rząd pomoże rolnikom

Rząd pomoże rolnikom, którzy ponieśli szkody w uprawach z powodu suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Rolnicy, których straty przekraczają 70 proc., otrzymają 1000 zł na hektar. Centrum...

- Dziś to, co wszyscy widzimy w sklepach, czyli w szalony sposób rosnące ceny żywności, to jest w dużym stopniu efekt suszy - powiedział polityk.

Ocenił, że obecnie funkcjonujący system dopłat jest niewydolny.

Zandberg podkreślił także, że kryzys klimatyczny jest jednym z najważniejszych wyzwań dla Polski i dla całego świata. - Jako jedyni mamy pakiet klimatyczny, pakiet działań, które pozwolą na to, żeby obniżyć emisję dwutlenku węgla i zachować się odpowiedzialnie, w odpowiedzialny sposób gospodarować, aby nie niszczyć naszej planety - oświadczył.

W przyszłym roku lewica chce (w przypadku wygrania wyborów) zainwestować 6 mld zł w czyste źródła energii, ale także w modernizację sieci przesyłowych oraz w ocieplanie budynków.

W ten sposób jesteśmy w stanie zmniejszyć emisję, w ten sposób jesteśmy w stanie czerpać więcej energii z czystych źródeł.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy, szacowanie strat, niedobory wody, pomoc dla rolników

Pieniądze popłyną do rolników. Szacowanie strat na finiszu

- Za parę dni będą dokładne dane o stratach spowodowanych suszą - zapowiedział w środę Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Rząd czeka na szacunki, by zdecydować o wielkości pomocy. We wtorek Rada Ministrów podjęła decyzję w sprawie...

- Dzika przyroda to jest element systemu, który ułatwia retencję, ale który także powoduje, że emisje są mniejsze. Chcemy wprowadzenia zasady, że 20 proc. zysków z gospodarki leśnej będzie przeznaczany na tzw. fundusz dzikiej przyrody, który pozwoli na to, żeby odtwarzać mokradła, który pozwoli na to, żeby odtwarzać tereny, na których przyroda nie jest tylko zagospodarowywana, ale rozwija się bez ingerencji człowieka - powiedział Zandberg.

Anna Maria Żukowska, rzeczniczka SLD podkreśliła z kolei, że Polska jest najmniej zasobnym w wodę krajem w Europie.

- Na mieszkańca Polski przypada 1600 m3 wody podczas, gdy średnia w Europie to jest 4,5 tys. m3. Żeby temu zaradzić musimy budować zbiorniki retencyjne, musimy też zadbać o tzw. małą retencję: o oczka wodne, jeziorka, o to, żeby wszystkiego nie zabetonowywać - przekonywała.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement