Lewe pestycydy w... sklepie. Ruszyło policyjne śledztwo

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-06-2018,12:40 Aktualizacja: 08-06-2018,12:57
A A A

Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju (woj. świętokrzyskie) zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o wprowadzanie do obrotu podrabianych środków ochrony roślin. Miał sprzedawać preparaty do jednego z okolicznych sklepów.

Buscy stróże prawa uzyskali informację, że w owym punkcie handluje się środkami ochrony roślin z podrobionymi znakami towarowymi. Wspólnie z pracownikami Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa z Buska-Zdroju skontrolowali sklep.

bolesław piecha, parlament europejski, komisja śledcza do spraw pestycydów, glifosat, stosowanie glifosatu

Polak wiceszefem komisji śledczej. Pestycydy pod lupą parlamentu

W Strasburgu wybrano kierownictwo powołanej niedawno przez Parlament Europejski komisji śledczej do spraw unijnej procedury wydawania zezwoleń na dopuszczenie pestycydów do obrotu. Wiceprzewodniczącym został europoseł PiS Bolesław Piecha....

- Na półkach zauważyli produkty, które mogły być podrobione. Podczas kontroli, do sklepu przyjechał 56-letni mężczyzna, od którego pochodził podejrzany towar. Policjanci przeszukali jego pojazdu, w którym znaleźli substancje stosowane do ochrony roślin i zwalczania szkodników - relacjonuje mł. asp. Tomasz Piwowarski, oficer prasowy buskiej komendy.

Inspektorzy z PIORiN sprawdzili zabezpieczony towar. I jak się okazało, były znaczące różnice pomiędzy środkami oryginalnymi, a sprawdzanymi. A ponadto znaleziono również środek, który w 2011 roku został całkowicie wycofany z obrotu i produkcji na terenie Polski.

- Policjanci po przeszukaniu miejsca zamieszkania 56-latka, również znaleźli środki służące do ochrony roślin. Śledczy będą sprawdzać, z jakiego źródła pochodzą i czy mężczyzna nie trudnił się ich produkcją. Po wykonaniu czynności zwolniono go - podaje mł. asp. Piwowarski.         

Zgodnie z obowiązującym prawem, za wprowadzanie do obrotów artykułów z podrobionym znakiem towarowym przewidziano karę nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

środki ochrony roślin, podrobione środki ochrony roślin, kas, przemyt pestycydów, korczowa, podkarpacie

Autokar na pestycydach. Rolnicy muszą się opamiętać

Szukanie oszczędności w gospodarstwie to nic złego. Ale zamawianie i kupowanie lewych środków ochrony roślin jest sprzeczne z prawem, a ponadto może naprawdę słono kosztować. Pestycydy z podejrzanych źródeł mogą oczywiście w części...

Sukcesy w walce z nielegalnym obrotem pestycydami mają także funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), pracujący na granicach. Sześć ćwierćlitrowych butelek środka używanego w sadownictwie ukryła w bagażu i pod siedzeniami samochodu osobowego podróżna, która podjechała do odprawy celnej w Dorohusku. Na poczet grożącej kary za przemyt funkcjonariusze zabezpieczyli 400 zł.

Kilka dni wcześniej na tej samej granicy przejęli kilkaset etykiet na opakowania ze środkami ochrony roślin. Towar ukryty był w bagażu obywatelki Ukrainy.

"Również w bagażu podręcznym ukrył dwa opakowania środków chwastobójczych obywatel Ukrainy przekraczający granicę w Hrebennem. Przewożony preparat przeznaczony jest do zwalczania perzu oraz niektórych chwastów w uprawach kukurydzy, ziemniaków czy pomidorów. Mężczyzna zapłacił mandat w wysokości 300 zł" - opisuje KAS. 

Z kolei blisko 20 kg preparatów chwasto- i owadobójczych ukrył w kabinie samochodu ciężarowego kierowca z Ukrainy. Za próbę przemytu ukarany został przez funkcjonariuszy z Hrebennego mandatem w wysokości 1 tys. złotych.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu