Leśnicy zapowiadają powietrzne opryski

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marek Szczepanik PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
03-05-2020,13:10 Aktualizacja: 03-05-2020,15:14
A A A

Na terenie nadleśnictw Brzeg, Namysłów, Opole i Olesno w najbliższych dniach zostaną przeprowadzone opryski drzewostanów przeciwko populacji chrabąszcza majowego i kasztanowca - poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach.

W pierwszej dekadzie maja na terenie nadleśnictw: Brzeg, Namysłów, Olesno i Opole zostaną przeprowadzone z powietrza opryski lasów, których celem jest ograniczenie populacji chrabąszcza majowego i kasztanowca.

W drugiej i trzeciej dekadzie maja samoloty będą rozpylały środki przeciwko osnui gwiaździstej w nadleśnictwie Zawadzkie. Owady te są przyczyną dużych strat w drzewostanach lasów.

pożar, podpalenie, świętokrzyskie

Spłonęło 30 hektarów. Koronawirus nie powstrzymuje podpalaczy

Groźny pożar w pobliżu Nawarzyc w województwie świętokrzyskim, gdzie spłonęło niemal 30 ha cennych łąk i torfowisk, objętych Naturą 2000 "Dolina Mierzawy". Leśnicy mówią, że to podpalenie. Pożar rozpoczął się we wtorek, 7...

Jak informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, na terenie województwa opolskiego opryski obejmą łącznie blisko 1,4 tys. hektarów lasów. Zabiegi ochronne będą prowadzone specjalną aparaturą, zamontowaną na samolocie PZL M18B Dromader oraz śmigłowcu Bell 206, z zastosowaniem insektycydu o nazwie handlowej Mospilan 20 SP. Na każdy hektar spryskiwanej powierzchni ma spaść 0,4 kg środka owadobójczego.

Mospilan 20 SP jest insektycydem w formie proszku rozpuszczalnego w wodzie, o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Na roślinie działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie. Dla ludzi jest szkodliwy dopiero po połknięciu. Okres karencji, tj. czasu, jaki musi upłynąć od ostatniego zastosowania tego środka do dnia zbioru roślin runa leśnego, wynosi 14 dni.

Zgodnie z etykietą okres prewencji nie dotyczy ludzi i zwierząt, jednak mieszkańcy miejscowości położonych w sąsiedztwie pól zabiegowych zostaną powiadomieni o terminie i sposobie wykonania zabiegu oraz okresie obowiązywania zakazu wstępu do lasu z odpowiednim wyprzedzeniem; na powierzchniach przeznaczonych do oprysku pojawią się tablice ostrzegawcze.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement